Знаете кое време от годината настъпи. Онова на настинките, гриповете, запушения нос, раздразненото гърло и вечната простуда. Ставаш сутрин, готов за полярни студове, навън е -5 градуса, по обяд вече се потиш като работник на полето, облечен като за февруари, а навън е станало 20 градуса.. Времето на циганското лято е известно със своята голяма амплитуда в температурите, а това си е голяма предпоставка за плъзването на всякакви вируси.
Отслабне ли ни дори и малко имунитетът, това означава, че ние сме потенциални клиенти на аптеката отсреща. Вместо приятни напитки, си разтваряме прахчета с уж приятен вкус на цитрус, слагаме си капки за нос, които достигат до мозъчната ни кора, смучем разни таблетки за гърло, след които ни изтръпва езика и не усещаме вкуса на нищо, което приемаме.
Затова решихме да споделим с вас кои са витамини и минерали може да поддържат в добро състояние нашата имунна система, ако ги приемаме ежедневно.
Есента и зимата имат своя чар, но извън красотата на тези два сезона, дебнат настинки и грип. Посрещайки ги, знаем, че е важно да се погрижим за имунитета си, набавяйки си някои важни витамини и минерали, чрез полезни храни или хранителни добавки. Имунната система трябва да се поддържа, защо да приемаме допълнителни хранителни добавки, като можем да си набавим всичко от храната. Вижте в кои храни има най-полезните витамини и минерали за есента и зимата. Съветите са от абсолютно достоверен и надежден източник – онлайн пространство за полезни хранителни навици, известно в световен мащаб: Holistik Kenko. Where the food is health.
За нормалното функциониране на органите и системите, както и за протичането на разнообразните процеси в организма, е необходим ежедневен прием на около 30 витамина, в комбинация с минерали и други хранителни вещества. Въпреки че всички те се считат за микроелементи, витамините и минералите се различават значително.
Витамините са органични и могат да бъдат повлияни от действието топлина, въздух или киселина. Минералите от своя страна са неорганични и имат стабилна химична структура. Това означава, че минералите в почвата и водата лесно намират своето място в тялото, чрез растенията, рибите, животинските продукти, които консумираме.
Минерали
Основно, можем да разгледаме минералите като есенциални (без които не можем) и неесенциални (незадължителни, но също с много важни функции).
Към задължителните минерални вещества се отнасят калций, хлорид, магнезий, фосфор, калий, натрий, сяра. Тяхната основна роля е да поддържат количеството на водата в организма.
Към неесенциалните минерали, наричани още микроелементи се причисляват хром, мед, йод, желязо и много други.
1. Цинк
Цинкът е мощен антиоксидант, който противодейства на свободните радикали, подпомага възстановяването на тъканите, балансира хормоните и поддържа доброто храносмилане и силен имунитета. Недостигът на минерала може да се усети като слабост, умора, чести настинки.
Храни богати на цинк са:
- спанак
- говеждо месо
- боб
- морски дарове
- тиквени семки
- ядки
2. Желязо
Желязото е един от най-важните минерали за поддържането на силна имунна система в сезона на грипа и настинките. Той е важен и за поддържане на енергийните ни нива. Желязото има важна роля в транспортирането на кислород до всички части на тялото, за да могат да функционират правилно.
Може да си го набавите чрез консумацията на:
- боб
- тъмнолистни зеленчуци
- черен дроб
- червено месо
- птиче месо
- морски дарове
3. Фолиева киселина
Фолиевата киселина е още един хранителен елемент, от който се нуждае организмът ни през есенно-зимните месеци. Тя спомага за регулиране на настроението ни, намалява риска от сърдечни заболявания, диабет и някои форми на рак, подпомага растежа на здрави клетки.
Добавете към менюто си повече:
- тъмнолистни зеленчуци
- боб
- грах
- леща
- авокадо
- ядки и семена
- броколи
Витамини
Едва ли има човек, който да не знае, че витамините са жизнено важни органични съединения, необходими в малки количества за правилния растеж и развитие. Те трябва да се набавят чрез храната или чрез хранителни добавки, тъй като не могат да бъдат синтезирани или пък синтезът им в организма е ограничен и недостатъчен.
1. Витамин D
През есенно-зимните месеци, рискът от дефицит на витамин D значително се повишава, тъй като през зимата не се излагаме така активно на слънчевите лъчи. Този дефицит от своя страна повишава риска от депресия. Витамин D ни помага да усвояваме и метаболизираме основни минерали, които са важни за правилното развитие на клетките и регулира имунната система. Всичко това е важно, за да бъдем в добро здраве.
Витамин D може да си набавите, консумирайки:
- млечни продукти
- яйца
- гъби
- черен дроб
- по-мазни риби
2. Витамин C
Това е един от най-добрите витамини за подсилване на имунитета, срещу настинки и грип. Също така, витамин С помага на организма да се детоксикира, поддържа костите, зъбите и спомага за заздравяването на раните. Не на последно място, този мощен антиоксидант играе важна роля в синтеза на колаген, който поддържа кожата ни гладка и стегната.
Храни, които съдържат добри количества витамин С и може да добавите към менюто си са:
- чушки
- тъмнoлистни зеленчуци
- цитрусови плодове
- ягоди
- домати