Д-р Николай Серафимов

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Д-р Николай Серафимов от УМБАЛ „Софиямед“ е категоричен, че студеното време не трябва да се превръща в извинение за намалена физическа активност при хора със сърдечни заболявания. Кардиологът даде интервю пред 24 часа.

– Д-р Серафимов, кои кардиологични проблеми се засилват в студеното време и какви са рисковете? И още, кои симптоми дават сигурен сигнал, че веднага трябва да се потърси помощ от специалист?
– Зимните месеци са рискови за хората със сърдечносъдови проблеми. Резкият спад на температурите е рисков фактор през зимата, тъй като сърдечносъдовата система не разполага с достатъчно време да реагира на температурната промяна. При свиването на кръвоносните съдове се ограничава отделянето на топлина и работата на сърцето се затруднява, което при по-слабо сърце може да се окаже проблем.
За пациентите с артериална хипертония зимният сезон може да се окаже критичен. Причината затова е рязкото покачване на артериалното налягане – по-труден контрол на кръвното налягане и по-чести хипертонични кризи, което се дължи на намалена физическа активност и повишената консумация на по-мазна и калорична и солена храна, и алкохол. Честите хипертонични кризи довеждат до усложнения, свързани с инфаркти и инсулти. При пациенти с доказана артериална хипертония се препоръчва през зимния сезон редовно измерване на артериалното налягане и при завишени стойности да се потърси помощ от специалист с цел промяна на терапията.
Ниските зимни температури повишават риска от пристъпи на стенокардия или тъй наречената „гръдна жаба“. Стенокардията е най-честата форма на исхемична болест на сърцето, при която пациентът може да усети болка, дискомфорт, притискане на гърдите, изтръпване на лява ръка и долна челюст. При някои от тези симптоми незабавно трябва да се потърси специализирана кардиологична помощ.
При пациенти с хронична сърдечна недостатъчност повишената консумация на солена храна и намалената физическа активност през зимните месеци водят до обострянето и, което налага чести хоспитализации и влошено качество на живот. При симптоми на задух, подуване на краката и невъзможност за заемане на хоризонтално положение, трябва да се потърси специализирана медицинска помощ.

– Препоръчвате ли на хора със сърдечни заболявания по-голяма физическа активност през есенно-зимния период или ги съветвате да стоят повече вкъщи?
– Важното е да се предпазим от студеното време, а не студеното време да се превърне в извинение за намалена физическа активност, която е важна за пациентите със сърдечносъдови заболявания. Препоръчва се да се правят разходки навън през по-топлите часове от деня с подходящо дебело облекло. Достатъчни са упражнения по 5-6 пъти седмично по 30 минути с темпо, което да ускори дишането, но да не ви направи неспособни да говорите. При невъзможност за излизане навън, не се заседявайте вкъщи. Избягвайте продължителното седене и се опитвайте да се движите на всеки 1-2 часа.

– Пандемията от ковид отшумява, но продължават ли да се срещат нови постковидни оплаквания в областта на сърдечносъдовата система?
– Ковид пандемията за всички медицински специалисти беше едно голямо изпитание пред професионалните им умения и опит и ние като кардиолози бяхме и продължаваме да сме изправени пред това. Едни от най-често засяганите пациенти са тези със сърдечносъдови заболявания. Практиката ни доказа обаче, че и при напълно здрави пациенти, вирусът може да нанесе поражения върху сърцето и съдовете.
Най-честите усложнение при преболедували от Ковид-19 пациенти са възпаление на мускула на сърцето (миокардит) и възпаление на торбичката на сърцето (перикардит), ритъмно-проводни нарушения (сърцебиене и учестен пулс), тромботични усложнения като белодробен тромбемболизъм (БТЕ), мозъчен инсулт и тромби в кръвоносните съдове на сърцето (остър коронарен синдром). Поради тези причини се препоръчва изследвания за оценка на сърдечносъдовата система при пациентите след прекарана ковид инфекция. Това са електрокардиография (ЕКГ), ехокардиография, ЯМР на сърце и детайлни кръвни изследвания. Няколко седмици след прекарана ковид инфекция се препоръчва преглед от кардиолог.

Д-р Николай Серафимов започва медицинското си образование през 2007г. в Медицински университет „Карол Давила“ в Букурещ, Румъния Продължава образованието си в Медицински университет-София, където завършва през 2014г. Професионалният му път преминава през УМБАЛ „Св. Екатерина“ и УМБАЛ „Токуда“.

Специализира кардиология в УМБАЛ „Софиямед“ и през 2019г. придобива специалност по „Кардиология“ и Сертификат по фундаментална ехокардиография през същата година. През 2022г. придобива магистърска степен по “Обществено здраве и здравен мениджмънт“.

През 2022г. придобива професионална квалификация по „Инвазивна кардиология“. В практиката си извършва диагностика и лечение на кардиологични заболявания – артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъмни и проводни нарушения, сърдечна недостатъчност. Владее румънски и английски език.

Още от Здраве