Работната седмица може да бъде изключително напрегната, а представете си ако подготовката за нея започне от уикенда. Това вероятно означава, че трябва да прекарате ограниченото си свободно време, в което всъщност може да правите далеч по-приятни и пълноценни неща, в обикаляне на щандовете на огромен супермаркет или по-лошо – в чакане на опашка на касата. Все пак трябва да ядете през следваща седмица. Така че си струва да знаете как можете да постигнете и двете си цели – здравословни ястия, които не изискват от вас да прекарвате повече време, отколкото е необходимо в магазина за хранителни стоки или готвейки в кухнята.
Продължете да четете тази статия, за да научите няколко полезни трика как да се справяте с дневното си меню, когато сте прекалено натоварени с работни задължения и каква храна е хубаво да консумираме по време на дългите работни дни.
1. Помолете месаря или транжора да приготви месото или рибата ви.
Ако купувате риба, която ще трябва да бъде обезкостявана или филетирана, скариди, които трябва да бъдат почистени и обелени, или месо, което трябва да бъде нарязано, помолете транжора да го направи вместо вас. Обикновено го правят без такса, но не забравяйте да ги попитате учтиво, за да си имате по-малко грижи след това.
2. Посещавайте фреш барове.
В тези фреш барове, които са много популярни у нас напоследък, се предлагат много интересни здравословни и био продукти, както и свежи салати. Те са страхотно място да си набавите малко пресни зеленчуци, които са директно готови за консумиране. Така ще спестите време със сигурност. Но ако смятате да зареждате хладилника си с такива готови салати, няма смисъл, тъй като ще ви излезе по-скъпо и няма да се запази свежестта на зеленчуците. Но ако вашата основна грижа е да пестите време, фреш барът е много добър алтернативен вариант.
3. Оборудвайте се с кутии за храна.
„Само в България ако видиш кутия за сладолед, ще попаднеш на сарми или мусака.“
Българско поверие
Тези пластмасови кутии не са създадени за постоянна консумация. Трудно се измиват и не е хубаво да се топли храна в тях. Освен това не се затварят плътно и никак не са удобни. Специализираните кутии за храна са вид органайзъри, с които всичко става много по-лесно и практично. Именно поради тази причина, те са изгодна инвестиция. С тях лесно може да направите порциите си и да запазите обяда си в перфектно състояние докато стане време за неговата консумация.
4. Готова храна.
Да пазаруваш от топла витрина, разбира се, има своите предимства. Да, не е приготвено с любов у дома, но все пак е топло и прясно. Съветваме ви да пазарувате от топли витрини само за обяд, тъй като тогава 90% от храната се приготвя на момента. Залагайте на протеини, които стават бързо, като пилешкото филе и хубава салата, богата на витамини. В комбинация с един лек плод за десерт, това би било един страхотен пълноценен обяд.
5. Закусвайте у дома.
Винаги е хубаво един дълъг натоварен ден да започне с приемане на енергия от хранителните продукти. А и щом закусвате у дома, означава, че няма да ви се налага като излезете да мислите веднага за ядене, а ще се впуснете директно в работния ден. Консумацията на храна сутрин е специфична, не трябва да стресираме организма си и основно храносмилателната система с тежки трудно обработваеми продукти.
Ето няколко идеи за бърза лека закуска у дома:
2-3 пъти седмично:
– омлет
– сварени яйца
– бъркани яйца
3-4 пъти седмично:
– кисело мляко с плодове
– овесени ядки с прясно или кокосово мляко, сушени плодове и мед
– смути
6. Наблегнете на киселото мляко!
„Един йогурт на ден държи доктора далеч от мен.“
Измислена за ябълката, тази сентенция с пълна сила важи и за киселото мляко, което укрепва здравето и помага за справяне с излишните килограми. Всяка жена иска да изглежда добре и да се храни здравословно. Това понякога е много трудно, когато сме цял ден в движение. Киселото мляко е най-удобният здравословен хранителен продукт, който може да ядете по всяко време на деня без да се притеснявате. Не изисква никакви усилия да се консумира – просто една лъжичка. Разбира се, под кисело мляко не разбирайте такова с 6% масленост. Препоръчително е да се придържате към 2% масленост. Киселото мляко е богат източник на пробиотици като Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus Thermofilus – „добри“ бактерии, които се борят с патогенните бактерии в стомашно-чревния тракт. Пробиотиците помагат да се намалят симптомите на синдрома на раздразненото дебело черво и също контролират смущенията, причинени от приема на антибиотици.
7. Пазарувайте в четвъртък.
Може да ви звучи като абсолютно непосилна задача да се отправите към супермаркета след дългия работен ден, но това си има своите предимства. Специалисти споделят, че в четвъртък вечер и делничните сутрини опашките на касите са минимални. Възползвайте се от това.
8. Направете си план.
Нека когато станете сутрин, да сте с ясната нагласа какво е менюто ви за деня. Направете си няколко менюта и ги редувайте в зависимост от ангажиментите си през работния ден. Те трябва да включват няколко групи храни, защото една единствена група не може да предостави всичко, (протеин, въглехидрат, мазнини, фибри, витамин и минерали) от което един човешки организъм се нуждае.