здравословна храна

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Още от бебешка възраст, след като спрем майчиното мляко започваме да ядем различни вкусни каши като истинска здравословна храна. В наскорошно изследване Британските учени твърдят, че овесената каша понижава кръвното налягане и липидите в кръвта, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, съобщават от bulgarian.cri.cn.

Всъщност консумирането на каши има много повече ползи за здравето. Китайците са ги открили преди хиляди години и това ястие се е превърнало в неделима част от тяхната кухня.

Кашите са обичани и присъстват често на трапезата в азиатските страни, например Индонезия, Малайзия, Филипините, Индия и т.н. Те са лесни за приготвяне и усвояване от организма, могат да бъдат солени или сладки, а рецептите да се променят според сезона, наличните продукти, вкусовите предпочитания и нуждите на организма. В тях на практика може да се добави всичко – зърнени и бобови култури, месо, плодове, зеленчуци. Единственото неудобство може би при някои от тях е, че приготвянето им изисква доста време.

Кашите присъстват на китайската трапеза като здравословна храна повече от 2000 години и за тях се споменава в едни от най-ранните открити източници. Традиционната китайска медицина ги препоръчва като лечебно и профилактично средство срещу много болести. Известният китайски лекар от древността Джан Джундзин в своя труд „За предизвиканите от студ болести“ пише, че оризът е едно от често използваните лекарства.

Той карал пациентите си да ядат каша след като изпиели предписаната от него билкова рецепта. Според него това стимулирало изпотяването, а то от своя страна усилвало действието на лечебната отвара. Кашите според него укрепват организма и зареждат със сили. Но репутацията им като лечебно средство води началото си от лекаря Чун Юи (205г. пр.Хр. – 150 г.пр.Хр.), който излекувал владетеля на царство Ци (314 – 338) с тяхна помощ.

 

Почит към кашите

Кашата е задължителна на един от големите будистки празници – деня на Бодхи, който в Китай наричат Лаба. Твърди се, че на този ден Шакямуни – бащата на модерния будизъм, достигнал просветление, докато медитирал под дървото Бодхи. Легендите разказват, че тогава той се хранел единствено с каши, което му давало сили да продължи.

 

Ползи за здравето

Според традиционна китайска медицина ползите за здравето от консумацията на каши са безброй. Те се усвоява лесно от организма, стимулират апетита, зареждат със сили, предпазват от запек, настинки, сухота в гърлото, заздравяват стомашно-чревния тракт, забавят стареенето, подсилват бъбреците.

– Кашите затоплят храносмилателната система, особено далака и стомаха. Според традиционната китайска медицина стомахът и далакът са най-важните органи в човешкото тяло. Ако те не функционират добре, хранителните вещества не могат да се усвоят от организма.

– Кашите са най-добрата закуска, защото подобряват циркулацията на енергията. След като станем от леглото сутрин, тялото се нуждае от време, за да се събуди. Изяждането на купичка топла каша помага на енергията в тялото да започне да циркулира по-ефективно.

– Кашите помагат за изчистването на тялото от токсините, като стимулират изпотяването. Те затоплят тялото и помагат на кръвообращението. Едно добро изпотяване след изяждането на кашата се счита за здравословен детоксикиращ ритуал, особено за тези, които са на крачка от простудата.

– Подобряват съня.

– Подсилва ефекта на билковите лекарства.

– Кашите съдържа много малко калории и са идеално средство за поддържане на здравето и борбата с излишните килограми. Една порция каша съдържа само около 150 калории, но в същото време е богата на хранителни вещества.

 

Най-добрите съставки се определят от сезона

Едно от невероятните предимства на кашите (освен, че е изключително здравословна храна) е, че рецептата може да се променя според желанията и нуждите. Макар че оризът е най-честата им съставка, те могат да се приготвят от почти всяка комбинация от зърнени и бобови култури и други продукти. За да се поддържа хармонията между природата и човешкия организъм, традиционната китайска медицина препоръчва да се избират съставки, които отговарят на сезона и се отглеждат на мястото, където живеем.

Въпреки че кашите са полезни за здравето, все пак определени групи хора трябва да са по-внимателни с тях:

– Хората с отслабнал организъм и нарушение в храносмилането, подуване на корема е желателно да избягват кашите от соя и черен боб, защото те се усвояват малко по-трудно от организма и стимулират образуването на газове.

– При диария е препоръчително кашите да се приготвят предимно от лепкав ориз, просо, които стимулират работата на чревния тракт. Най-добре е преди да се сготвят да се оставят да киснат поне 8 часа. Така ще се сварят по-добре и ще се усвоят по-лесно от организма.

– При висока кръвна захар и липиди. Диабетиците и пациентите с високи нива на липидите в кръвта е препоръчително да комбинират повече видове зърнени и бобови култури в кашите, шарен боб, грах, нахут, за да държат под контрол нивата на захарта.