слънчогледовото олио

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Слънчогледовото олио е сред най-разпространените мазнини за готвене. Няма дом, където да не се ползва такова олио, поне за някаква част от ястията, които си приготвяме. Но какво ще стане, ако се окаже, че то може да бъде опасно за здравето ни?

Най-популярното растително олио е, разбира се, слънчогледовото. Но производителите му страдат много от конкуренцията със зехтина, палмовото масло и другите видове, пишат от zdrave.to. Освен това постоянно чуваме разнопосочна информация кое олио е по-полезно, кое по-вредно и обратното. Всичко това е заради различната реклама, начинът на производство и т.н. Но на кого да вярваме? И дали да купуваме слънчогледово олио?

Нерафинираното слънчогледово олио може да бъде вредно
Лекарите винаги са оценявали нерафинираното слънчогледово олио заради голямото количество витамин Е и полиненаситени мастни киселини, които са необходими за безпроблемното функциониране на сърдечно-съдовата система. Но напоследък е открито нещо ново. В слънчогледа има много линолова омега-6 киселина, която тялото ни може да преобразува в друга – арахидонова киселина и тя е градивният елемент за молекулите, които допринасят за възпаление и стесняване на кръвоносните съдове.

Владимир Бесонов, ръководител на лабораторията по хранителна химия обяснява нещата така: „Съдовата ви обструкция се влошава. Появяват се хормонални отклонения и влошаване на качеството на кожата.“ Всичко това се случва, ако консумирате малко други важни полиненаситени мастни киселини – омега-3. Затова за баланс е важно да се ядат повече морски дарове и мазна риба, ленено семе и периодично да включвате диетични добавки с омега-3 в менюто си.

А какво ще кажете за рафинираното слънчогледово олио?
Наскоро беше установено, че по време на производството му се образуват така наречените глицидолови естери, които могат да доведат до рак. Ян Кулман, учен от Германия обяснява: „Те се формират главно в процеса на рафиниране на растителни и животински мазнини. Това означава, че те могат да бъдат намерени във всяко масло и всеки индустриален хранителен продукт, съдържащ мазнини с различен произход.

Освен това те могат да се образуват и по време на топлинната обработка: при пържене, печене, когато правим барбекю или препечен хляб в тостер.“ В Европа вече са определени стандарти – глицидолът в продуктите трябва да бъде не повече от един милиграм на килограм. По принцип е по-добре да използвате по-малко рафинирано слънчогледово олио.

И тогава в какво да пържим?
При пържене слънчогледовите масла отделят алдехиди, които провокират възпалителни реакции, причиняват сърдечно-съдови и стомашно-чревни заболявания и повишават риска от рак. Зехтинът образува по-малко токсини. Наситените мазнини например имат най-добри резултати – например кокос, палма, сметана и свинска мас – почти не се образуват вредни вещества там. И е по-добре да ги запържите. Производителите на слънчогледово олио обаче не стоят със скръстени ръце – в магазините се появиха и продукти, с които готвенето уж трябва да е по-безопасно.

Какво показа експериментът
Експерти са провели експеримент като тествали като пържили картофи в една и съща мазнина 10пъти по ред. От най-добро до най-лошо, пробите са подредени така: високоолеинови, нерафинирани, рафинирани дезодорирани. Но всички те не отговаряли на стандартите. Това е било възможно само със специално олио за дълбоко пържене. Така че не напразно експертите препоръчват няколко пъти в едно и също масло да не се готви и като цяло да се пържи по-малко. И в никакъв случай не използвайте прегоряло олио. Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е диети и средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!Този безценен продукт намалява лошия холестеролВсички знаем, че в организма ни има добър и лош холестерол. Проблемът е, че не сме сигурни как точно…Nov 4 2019skafeto.com
Олио или зехтин? Какво е мнението на специалиститеВъпреки че повечето хора твърдят, че маслиновото масло, известно още като зехтин, е много по-полезно…Apr 10 2019skafeto.com