умората през зимата

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Умората през зимата е едно почти постоянно състояние. Тя се дължи както на климатичните условия, които ни затрудняват, така и на психологични фактори като нагласата, че е зима, че е студено, че денят е къс. Всичко това се отразява негативно на организма ни и затова е важно да знаем как да противодействаме.

Изпитвате явна липса на енергия, настроението ви е близко до нулата и сте склонни към сълзи, пишат от edna.bg. Сутрин ставате от леглото по-трудно от обикновено, никога не сте жадували повече за въглехидрати и не можете да се сетите за нищо по-лошо от това да излезете навън и да общувате с други хора. Ако някоя от тези тенденции ви звучи познато, може би просто изпитвате последиците от сезонното афективно разстройство (или САП, както е известно също).

САП е породен от кратките, тъмни дни на есенните и зимните месеци, по време на които изпитваме далеч по-малко излагане на слънчева светлина. Смята се, че хипоталамусът на мозъка ни (центърът на нервната система) не е достатъчно стимулиран, което води до дисбалансиран сън, заради хормона мелатонин (който е твърде много – задейства се от тъмнината) и хормона на щастието серотонин (който е твърде малко). Има няколко лесни начина обаче, с които да преборите тази отпадналост.

Здравословна диета
Може да звучи очевидно, но яденето на добре балансирана, питателна диета е от съществено значение, за да помогнете на тялото си да се върне към най-добрата си форма. Знаем, че тялото ви копнее за въглехидрати и захар, но консумирането на такива храни просто ще доведе до повече желание, благодарение на последващото понижаване на кръвната захар. Става дума за яденето на правилния вид въглехидрати: такива, които влияят по-малко на нивата на кръвната захар. Помислете за богати на фибри плодове като банани и ябълки, ядки, боб, пълнозърнести храни и зеленчуци като броколи и зелени салати. Добавете и богати на протеини храни, за да си помогнете да отблъснете желанието за захар.

Набавете си витамин D
„Приемът на добавка с витамин D е от съществено значение“, казва диетологът Розмари Фъргюсън за Vouge. „Трябва да търсите добавки с високо съдържание на витамин D, тъй като през зимата получавате много малко дневна светлина и слънце.“

Разходка в гората
Комбинирането на слънчева светлина – или просто естествена светлина – с разходка навън може да направи чудеса за вашето настроение. А така и насърчавате тялото си да се повиши производството на витамин D, извличайки много ползи от природата, които изследвания са показали, че могат да намалят стреса, тревожността и високото кръвно налягане. Опитайте и да прекарате малко време на открити пространства в рамките на два часа след ставане, за да сте в добро положение за предстоящия ден. Ако сте затворени в офис през по-голямата част от деня, уверете се, че се възползвате максимално от всички почивки и се опитайте да се позиционирате близо до прозорците, за да получавате възможно най-много светлина.

Упражнения, упражнения, упражнения
Казват, че ако лекарите биха могли да го предпишат, упражненията биха били задължителни по всички предписания. Карайки сърцето да забърза ритъма си, задействате производството на ендорфини, повишаващи настроението, спомагате за отпускането на тялото и ума. Освен това, ако го комбинирате с природата, имате най-добрата рецепта за здраве и настроение.

Опитайте йога
„Проучване от 2008 г. на Международния журнал по йога терапия установи, че възстановителните йога пози, комбинирани с визуализация и работа с дишането, могат да оправят настроението и да дадат истинско чувство за овластяване“, казва ръководителят на йога терапия Джени Уилкинсън Прист. „Йогата като цяло може да помогне на хората, страдащи от САП, да видят, че тяхната тревожност и тъга ще премине и че това не са постоянни състояния на съзнанието. Виждайки, че това е временно, дава на хората усещане за свобода, лична увреност и баланс.“ Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е диети и средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!

Вижте още:4 лесни и ефективни начина да подобрим имунитета си през зиматаЗимата е сезонът, който буди крайни емоции в хората. Единият тип хора са онези, които не могат да по…Nov 25 2019skafeto.comХрани, с които да преборите схващане, умора и нисък имунитетСмяна на сезони, много работа, а от там неизбежен стрес, умора и нисък имунитет. Все фактори, които …Oct 6 2019skafeto.com