Статистики сочат, че около 3,5 милиона българи живеят извън територията на България. Някои от живеещите в чужбина са намерили компактни български емигрантски общности, но дори когато са заобиколени от сънародници, много неща им липсват от родината. Разпитахме няколко българи в чужбина какво най-много им липсва, когато са далеч от дома си и днес ще ви представим крайните резултати. Ето някои от нещата, които за българите са най-носталгични, когато са далеч от България.
Истинското кисело мляко
За произхода на българското кисело мляко няма много писмени документи, но наличните макар и оскъдни, дават основание да се приеме, че то е продукт, различен от съществуващите видове кисели млека в различните части на земята. В България киселото мляко е навсякъде около нас. Ще го намерите върху мусаката, по витрините на супермаркетите, в ресторантите, сладкарниците. То е основна съставка на традиционни български ястия като таратора и снежанката. Всеки българин, който живее извън пределите на страната, знае колко е различен този млечен продукт в чужбина. Той се нарича йогурт и вкусът му е немислимо да се сравни с традиционното кисело мляко.
Баба Марта
Типично български празник, който е повод за радост както на малки, така и на големи. Хората се обединяват и подаряват т.нар. мартенички на любимите си, за да им пожелаят много здраве през годината. Това всъщност е езически празник, който е присъствал в традициите на прабългарите. Празнува се само и единствено в България и няма нищо общо с християнската религия.
Зимнината
Домашна едросмляна лютеница, буркани с хрупкави кисели краставички, различни комбинации от царска туршия за вечерната трапеза, конфитюри за по-сладък живот, домашен мед за следобедния чай и т.н. Можем да изброяваме до безкрай видовете зимнина, които се приготвят преди зимата от бабите. Зимнината по същество се появява като стремеж да се запазят определени храни от един сезон в друг за по-дълго време, без да се развалят. Този стремеж съществува в българската култура, започвайки с кисело мляко и бялото сирене и стигайки до консервирането на храните в буркани. А по време на комунизма се превръща в отличителна черта на българската икономика и традиция. Когато са в чужбина, българите често се опитват да пресъздадат вкуса, който познават от детството си, но изглежда, че магическата съставка – любов – може да се намери само в пределите на любимата България.
Дългите разговори с чаша кафе
Кафето и дългите разговори било то навън или в домашна атмосфера са присъща черта на всички балкански народи. В България може буквално да прекарате часове в дълги разговори с приятел, а персоналът в кафенето няма да има нищо против. Но на запад нещата не са съвсем така, там всички бързат, никой няма време за дълги разговори посред бял ден и хората пият кафето си буквално на две глътки или в движение.
Баница с боза за закуска
Докато са живеели в България, повечето българи не са закусвали всеки ден баничка с боза, но в момента, в който вече нямат възможност, тази уникална комбинация започва да им липсва. На запад пекарни много, но като нашата баница с боза няма никъде.
Семейната вечеря на Бъдни вечер
Носталгия, но и оптимизъм, празнично настроение и надежда – такова е настроението преди Коледа и Нова година на българи в чужбина, отдавна напуснали родината. Традиционната вечеря изобилства от нечетен брой постни домашно приготвени ястия, на които се наслаждава цялото семейство преди да започне отварянето на подаръците след полунощ. Това е на всеки българин любима традиция, която със сигурност е част от детството на всеки от нас.
Вкусът на зеленчуците
Сортовете зеленчуци, отглеждани в България, изглеждат по-различни от тези в Западна Европа, Австралия и САЩ. Българите, които са свикнали с богатия вкус на зеленчуците у дома (доматите са най-болната им тема) е трудно да ядат зеленчуци без вкус, закупени от пазарите в чужбина.
Емоционалността
Българите сме открито емоционални – това е част от нашия манталитет. Може да се разбере какво чувстваме само с изражението на лицето ни. Ако сме щастливи, го показваме. Ако сме ядосани, също го показваме. Ето защо на някои българи в чужбина им е трудно да живеят в страни, в които взаимоотношенията са по-резервирани, комуникацията и взаимоотношенията са по етикет и нито положителните, нито отрицателните емоции се изразяват публично.
Ще се завърнат ли някога в България нашите икономически емигранти, които заминаха за Испания?Едно е ясно, емиграцията води до изсмукване на по-способната и по-предприемчива част от българите от…Mar 16 2017skafeto.com
Българското хоро
Магията на българското хоро е могъща. Тя те увлича в себе си, унася те в един ритъм, който съвпада с ритъма не само на твоето сърце, а и на всички други, с които сте се хванали за ръце и се носите по необятната фолклорна музика. Традицията за българите да играят хора по сватби, рождени дни и други колективни събирания по хубав повод е неизменна част от всеки от нас. Напълно обяснимо е, да им липсва тази магия на българския фолклор.
Шкембе чорба
Всеки е опитвал поне веднъж това българско лекарство за махмурлук. Да живееш в страна, където не могат да ти предложат шкембе чорба на всеки ъгъл, би било трудно за всеки българин.
Разговорите с таксиметровия шофьор
Единственото, което бихме могли да кажем по този повод, е: „Ей, съсипахме я тая държава!“