Митовете по отношение на бебета, бременността и децата са изключително много. Да, факт е, че знанията на нашите майки и баби са ценни, но трябва да признаем, че от времето, когато те са отглеждали деца, до наши дни, когато ние отглеждаме деца, е много. Медицината и науката са напреднали изключително и затова днес ви представяме някои от развенчаните митове за грижата за децата, на които е добре да не вярваме безусловно.
Дали защото медицината върви с пълна сила напред и ни доказва все нови и нови факти, или защото започнахме все по-често да обръщаме към природата и някои забравени, но доказани през годините практики, оказва се, че гледането на бебе е пълно със сложни избори и безкраен поток от информация, който често вместо да ни помага, ни обърква още повече, предават от hera.bg.
Много родители следват сляпо чутите от родителите им правила и съвети. Други ги подлагат на съмнение, като търсят информация от всестранни източници. И двете групи обаче са еднакво застрашени от това да се подведат по някои от най-разпространените митове относно отглеждането на деца. А първата, често много съществена тема, е именно тази за бебешката хигиена и непосредствена грижа.
Новороденото трябва да се къпе ежедневно. Ще чуете този съвет най-вече от загрижените баби, за които ежедневното къпане (естествено с тяхната незаменима помощ) е ритуал от огромно значение. Педиатрите по света, а вече и у нас, защитават съвсем противоположна теза – къпането на малкото, все още непропълзяло и непроходило бебе, да се случва не по-често от два пъти седмично. Обяснението е просто: първо – малкото бебе наистина няма къде да се изцапа, и второ, по-важно – ежедневното къпане и третиране с разнообразна козметика, макар и бебешка, прави кожата на вашето съкровище още по-чувствителна и податлива на раздразнения. Когато бебето порасне малко, след 6-тия месец, къпането става по-скоро весело разнообразие и игра, отколкото хигиенна грижа. Лятото е добре бързо обливане и подсушаване, ако то се поти повече.
Бебешкото дупе трябва да се маже с крем против подсичане при всяка смяна на памперса. Това е все едно да се мажем с крем против гъбички – просто ей така, профилактично. Истината е, че подсичането на бебешкото дупе далеч не е необходимо да се появи и при вашето дете, особено ако внимателно подсушавате бебешката кожа в тази област след всяка смяна на пелена. А ако все пак това се случи, най-обикновен крем на основата на цинков оксид върши чудесна работа.
Скъпата козметика сама по себе си е гаранция за правилна грижа. Много майки, особено на деца с кожни проблеми, изпадат в крайност, в която опитват върху кожата на детето си всички, предлагани на пазара марки бебешка козметика. Естествено, сред тях често битува мнението, че колкото по-скъп е даден крем, особено ако влиза в категорията медицинска козметика, толкова по-ефективен е. Да не забравяме, че в цената на световните козметични брандове огромен дял заема именно разходът за реклама и те не са с нищо кой знае колко по-добри от родните продукти. Ако за третиране на бебешката кожа решите да използвате най-обикновен, студенопресован био зехтин, със сигурност ще донесете много повече ползи и за бебешката кожа и за семейния бюджет.
Пазете бебето от простуда по време и след къпане. Всички добре си спомняме задължителното затопляне на помещението, в което бебето се къпе и преоблича след това. Затопляне, което заприличва повече на подготовка за сауна и стига колосалните 26-7, та дори и 30 градуса. Да, това все още се случва в някои семейства, но далеч не е необходимо. Ако отглеждате детето си при приблизително 20 градуса, то при къпане, температурата е необходимо да бъде повишена с не повече от градус-два. Всъщност така поставяте и основите на така важното бебешко закаляване, което носи единствено и само ползи за детския имунитет. И тъй като масажът е изключително полезен за бебетата, не бързайте да го обличате.
Изплакване на устата с вода след хранене. Това е друг мит, който върви ръка за ръка със споровете кога и по колко вода да даваме на новороденото. Много майки, баби и педиатри защитават тезата, че изплакването на устичката на бебето след сукане може да го предпази от гъбички (т.нар. млечница), както и че по този начин създаваме навик за пиене на вода от най-ранна детска възраст. Да, ама не. Практиката показва, че гъбичките в устата нямат нищо общо с почистването на устната кухина, а новите течения в педиатрията отричат даването на вода до шестия месец на новороденото. Да отгледаш бебе преди век и сега – не се е променило много.
Миенето на млечните зъби не е необходимо. „Така или иначе млечните зъби скоро ще паднат. Няма смисъл да ги мием.“ , казваше мой познат, татко на три годишно момченце, което скоро след това получи и първия си кариес. Много родители не знаят, че болният млечен зъб може да увреди зародиша на постоянния, да деформира захапката и да доведе до стомашни проблеми. За съжаление статистиките сочат снижаване на възрастта, в която децата се сдобиват с кариес за първи път и това е резултат, както от нездравословната храна, която консумират, така и от липсата на навик за редовно почистване на зъбите. А то трябва да започне още от появата на първия зъб – отначало като игра, с подходящата за възрастта четка и паста за зъби, докато постепенно се превърне в навик за цял живот.
„Забелване“ на пениса при момченцата. Можем да я наречем „болната“ тема на мъжките майки, които често с голям страх подхождат към тази процедура. Много родители прибягват до тази практика, но ето че и тя се оказва поредния развенчан мит. Всъщност, незабелването на пениса на момченцата по никакъв начин не води до инфекции, сраствания или функционални проблеми в по-късна възраст, а така наречения препуциум, който някои родители с маниакална старателност започват да дърпат по време и след баня, има своята естествена предпазна функция.
Бебешката хигиена е била и винаги ще бъде топ тема за родителите. Дали ще се доверим сляпо на традициите или пък ще опитаме да бъдем в крак с времето и развиващата се наука, остава личен избор. По-важното в случая е да бъдем сигурни и последователни в практиките и принципите, които прилагаме, за да си гарантираме спокойно дете и здрава и хармонична семейна среда.За всички родители: Из мемоарите на едно бебеМладите родители имат едно огромно терзание, защото не знаят какво се върти в главата на новороденот…Oct 30 2019skafeto.com