Едно от най-загадъчните женски лица в историята на човечеството без съмнение е това на дамата от Елче, предполагаемо датираща от иберийската култура. Въпреки че облеклото и отразява високото и потекло, самоличността и е неизвестна. Но малко по малко загадките се изясняват.
Новите хипотези за произхода на тази фигура са меко казано изненадващи. Тази мистериозна дама живяла ли е в древна Шумерия? Или може би тя е била кралица на Анунаки?
Дамата от Елче е иберийска варовикова статуя, датирана между V и IV век пр.н.е. Тя е с височина 56 см и тегло 65,08 кг., Открита е на 4 август 1897 г. в Елче (Испания).
Открита е работници във ферма,които разчиствали югоизточния склон на хълма La Alcudia за земеделски цели.
Според местната легенда откривателят е Мануел Кампело Есклапес, 14-годишно момче, което е помагало на работниците.
След като(мавританската кралица, както беше известна) била прибрана в дома на младежа,родителите му я изложили на балкона, така че всички жители на града да и се радват.
Когато археологът Пиер Парис видял бюста, той разбрал, че това е истинско бижу и информирал Лувъра в Париж, който веднага отговорил, като предложил голяма сума пари за дамата от Елче.
Въпреки споровете в семейството,дали да се разделят с антиката, иберийският бюст е продаден на 30 август 1897 г. и заминава добре опакована за Париж. В продължение на 40 години дамата от Елче била изложена в Лувъра.

След началото на Втората световна война през 1939 г., като предпазна мярка, тя е пренесена в замъка Монтобан, близо до Тулуза (Франция), което се смятало за по-безопасно място от парижката столица.
През 1941 г. е върната в Испания чрез обмен на произведения с правителството на Виши с помоща на маршал Петен.
Дамата остава в музея Прадо в продължение на 30 години до 1971 г., като е включена в постоянната колекция на Националния археологически музей.

Кои са иберийците и какво е тяхното наследство, все още са два въпроса, на които отговори са само теории.
Други изследователи, които отиват по-далеч, предполагайки, че иберийската цивилизация е възможно да произлиза от древна Шумерия.
Ерик фон Даникен разкрива много пропуски в историята, и малко по малко дешифрира истината.Той твърди,че всъщност иберийците са потомци на Анунаки.
“Баският и испанският език не произлиза от латински, тъй като Малага и Кадис са финикийци. Кастилският испански произлиза от стария финикийски иберийски”,твърди Даникен.
Те биха скрили от останалата част на човечеството техния произход от Атлантида,освен ако не беше намерен медалъон, в Юта (САЩ), на който е гравирана дама, почти идентична с тази на Елче.
(Тъй като дамата от Елче има едни и същи ритуални наушници и колиета), те биха разкрили връзката на двете реликви, въпреки огромните разстояния между Елче и Юта.
Наушниците са били представителни за Атлантида. В Боливия (Перу) и в Андите винаги е имало следа от Атлантида.Там има легенди за мъже от Венера, които са посещавали земята и са имали такива наушници.
Ерик фон Даникен дори твърди, че илюминатите са платили на историка Джон Ф. Мофит,за да измисли теорията, че статуята е фалшификат.
Експертите по испанска археология отхвърлят теорията на Мофит и приемат Дама от Елче като истинско древно иберийско произведение. Антонио Уриарте от Университета в Мадрид заявява:
“Десетилетие след десетилетие изследванията затвърждават съгласуваността на Дамата в иберийската култура. Дамата е открита преди повече от век и много от нейните черти, които не са разбрани тогава, са потвърдени от последващи находки. Например, използването на боя в иберийската скулптура е било неизвестно, когато дамата се е появила.”
Проучване върху микропигментацията на дамата от Елче, публикувано през 2005 г., стигна до заключението, че следите от пигменти върху статуята са в съответствие с древни материали и не са открити съвременни пигменти.
През 2011 г. Мария Пилар Луксан, авторът на изследването от 2005 г. анализира микрочастици от дупка в задната част на статуята ,използвайки електронна микроскопия и Рентгеново дисперсионна спектрометрия. Луксан заключава, че частиците принадлежат към пепел от човешки кости и че те се сравняват с тези от иберийския период. Тя споделя, че статуята е била използвана като погребална урна през иберийския период, като по този начин гарантира нейната древност и потвърждава хипотезата за нейната функция.
Възвишено представяне на божествеността, шаман, кралица, богиня,каквото и да е била дама от Елче все още остава мистерия.