В края на 1929 г. в Истанбул в библиотеката на двореца Топкапъ работи немският теолог Густав Дайсман. Докато каталогизира антични артефакти, той намира пергамент от кожата на газела в купчина изхвърлени предмети. На този пергамент е начертана карта, а Дайсман е изумен да види, че явно тя показва очертанията на Южна Америка. Той спасява пергамента, който сега е известен като Картата на Пири Рейс.
Картата, която теологът изучава, е направена и подписана през 1513 г. от турския картограф хаджи Ахмед Мухиддин Пири, известен още като Пири Рейс. Освен че е картограф, Пири Рейс е служил в турската флота, достигайки до ранг на адмирал. Той заявява, че е използвал 20 различни карти и диаграми като свои източници. Осем от тях бяха Птолемееви карти (карти на известния свят по време на елинистическото или гръцкото общество на 2-ри век), четири са били португалски карти, едната е била арабска карта, а последната е съставена от Христофор Колумб.
Тази проста част от консервираната кожа на газела е в основата на интензивни противоречия в света на картографията. Първо, картата изглежда, че ни показва Антарктика почти 300 години преди да бъде открита официално. При това не само, че показва Антарктика, но и континентът е нарисуван като земна маса, както би се виждал преди да бъде покрит с ледена шапка преди повече от 6000 години.
Това противоречие е предизвикано, когато професор Чарлз Хапгуд публикува през 1965 г. своята теория за Антарктика в книгата “Карти на древните морски царе”. Професор Хапгуд от Университета на Ню Хемпшир, е изучавал Картата на Пири с учениците си и е намерил няколко неща, които не могат да се обяснят.
Не само че има проблем с идеята за познанието на това как е изглеждала Антарктида без ледената шапка през XVI век, но те забелязват, че картата е изготвена с помощта на Меркаторова проекция (цилиндрична картографска проекция), методология, която не се използва от европейските картографи до началото на следващия XVII век.
Фламандският картограф Герард Меркатор изработва цилиндрична проекция през 1569 г. Гърците имат способността да създават цилиндрични карти, използвайки знанията си за Земята като сфера, заедно с астрологичните и геометрични умения за изчисляване на географска ширина и дължина. Точността на проекцията на Меркатор не е абсолютна, докато не изобретяват хронометъра през 1760 г.
Използването на Меркаторовата проекция на картата на Пири Рейс би могло да се обясни с използването на гръцките карти при създаването на неговия чертеж, но няма обяснение за включването на Антарктида без ледената шапка.
Професор Хапгуд и неговите ученици предполагат, че картата на Пири Рейс трябва да се основава на информация, датирана преди повече от 4000 г. пр. Хр. Това е преди много от известните ни цивилизации или някакви добре дефинирани езици.
Картата въвежда теорията за древна цивилизация, която е имала уменията да навигира из световните океани и да прави точни карти на посетените от тях земи.
Проф. Хапгуд заявява, че топографското представяне на района във вътрешността на страната от към брега е толкова точен, че тази древна свръхцивилизация трябва да има способности за въздушно наблюдение в допълнение към техните морски и картографски такива. Това естествено е довело до теория за извънземна цивилизация или такава, основана на изгубения град Атлантида.
Скептиците на теориите произтичащи от картата на Пири Рейс посочват, че тя е сравнително добро пресъздаване на бреговата линия на Южна Америка, с показани съвременни характеристики на брега и вътрешността.
Ако това не е просто крайбрежието на Южна Америка, обаче, това означава, че Южна Америка и Антарктика са се присъединили към Уругвай и че Аржентина е неотдавнашно допълнение към земната маса.
След това професор Хапгуд изказа теория, че Земята претърпява промяна в оста си около 9 500 г. пр. Хр., която измества Антарктика и я премества на хиляди мили на юг, където е покрита с лед. Доказателствата показват, че това явление би било невъзможно и не се е случило.
Хората все още дебатират по въпроса дали Картата на Пири Рейс показва Антарктика или не. Ако се съгласите с идеята, че тази част от картата е Антарктика без ледената си шапка (която се е появявала на други карти), тогава трябва да вярвате, че е съществувала древна цивилизация, която има напреднали навигационни умения и е създала точни карти на земното кълбо.
Ако смятате, че това изображение е на долното крайбрежие на Южна Америка, тогава вероятно ще се присмивате на идеята за технологично напреднала древна цивилизация. Докато няма абсолютно доказателство в подкрепа на едната или другата теория, спорът ще продължи.