Всеки от нас е виждал Великденското зайче, но дали някой се е замислял защо именно това животинче е Великденски символ? Въпреки че е характерен повече за католическата култура, в последните години заекът смело навлезе и стана особено популярен великденски символ и в православния свят. Питали ли сте се обаче какво търси това пухкаво дългоухо животинче във великденската украса от шарени яйца, кокошки и пиленца? За последните – ясно. Ама защо и заек?Легенди и поверия за Великден – църковни ритуали и обичаи с езически характерВеликден, най-светлият християнски празник, от векове е сред най-важните народни обичаи. Много от об…Apr 27 2019skafeto.com
Всъщност почитта към заека произлиза от далечен езически обред преминал през различни култури, стигайки до разпространие сред англосаксонските народи.
В разгара на пролетта по тези земи се организирал ритуален лов на зайци. Заекът се принасял в жертва на богинята на плодородието и възраждащия се живот Еостре (от името й произлиза и английското название на Великден – easter).
С течение на времето този обичай се слял с християнската култура, за са се превърне в част от католическия Великден.
Според някои изследователи като шотландският протестантски министър Александър Хислоп, празникът води към месопотамската богиня Ищар. Той публикува „Двата Вавилона“, антикатолически трактат през 1853 г., като в него свързва съвременния английски Easter с източносемитския теоним Ищар чрез народна етимология. Например от Двата Вавилона, трето издание:
Какво означава самият термин Великден? Не е християнско име. Той носи своя халдейски произход на самото си чело. Великден не е нищо друго освен Астарта, една от титлите на Белтис, небесната царица, чието име, произнасяно от хората на Ниневия, очевидно е било идентично с това, което сега се използва широко в тази страна. Това име, както е намерено от Лайард върху асирийските паметници, е Ищар.
Тъй като твърденията на Хислоп нямат лингвистична основа, твърденията му са отхвърлени, но Двата Вавилона ще продължат да имат известно влияние в популярната култура.
В католическите страни децата вярват, че ако бъдат послушни, великденският заек ще им остави гнездо с шарени яйца. Вероятно това поверие произлиза от немска приказна легендата, според която великденският заек някога бил голяма красива птица, принадлежаща на една богиня. Веднъж тя я превърнала в див заек и тъй като той все още е птица по душа, продължава да прави гнезда и да ги пълни с яйца.
Легендата разказва, че великденският заек носи кошница, пълна с шарени яйца, сладкиши и играчки на децата в нощта преди Възкресение. Той я оставя или на точно определено място в дома, или я скрива някъде и малчуганите трябва да я намерят в празничната утрин.Как да украсим дома си за Великден за без пари (СНИМКИ)Великден е един от най-светлите християнски празници. Всички ние се готвим трескаво за посрещането м…Apr 27 2019skafeto.com