Знаете ли, че ни трябва само част от секундата, за да си съставим представа за непознат човек? Мигновено оценяваме външния му вид и си правим собствена преценка. Интересното е, че дори можем да разберем по изражението на лицето дали някой е богат или беден. Как да познаем финансовото състояние на човек от пръв поглед? Учените ни дават отговора.
Интересен експеримент
Американски учени от университета в Торонто решили да проведат интересен експеримент. Те помолили 81 субекта на възраст между осемнадесет и тридесет и пет да анализират снимки на осемдесет различни хора и да отговорят на въпроса кой от тях печели повече и кой по-малко. Снимките изобразявали хора от различни социални слоеве. Някой от хората на тях можели да се похвалят с годишен доход от над сто и петдесет хиляди долара, докато други – едва с тридесет и пет. Снимките били портретни, а не в цял ръст. Хората, изобразени върху тях, нарочно били снимани с неутрални изражения на лицето, така че това да не влияе на субектите.
Резултатите са невероятни
68 процента от анкетираните дали правилните отговори! Те съумели да отгатнат с точност кой е беден и кой богат. Когато ги попитали на базата на какво са направили своите заключения, те отговорили, че преди всичко са се фокусирали върху устата и очите.
И все пак: как е възможно просто да се определи нивото на финансовото благосъстояние на човек по характеристиките? Ето как.
Изводите на учените
Те отбелязват, че подобни преценки се формират благодарение на специална група неврони, която е отговорна за разпознаването на емоциите. Нашият мозък анализира израженията на лицето, пропорциите на лицето, характерните черти, сравнява ги с данните, които вече сме натрупали и дава резултата. Прави впечатление, че всичко това се случва за части от секундата. Съответно, погледнем ли някого, макар и напълно непознат, подсъзнателно знаем доста повече за него, отколкото предполагаме.
Учените твърдят, че верните отговори се дават предимно от хора в зряла възраст, с повече опит. Тоест, тази способност за безпогрешна идентификация на човек е придобита, а не вродена.
Например, млад мъж на осемнадесет години едва ли ще може да познае дали непознат е богат или беден, за разлика от тридесет и пет годишен мъж или жена. Така че, това знание наистина идва при нас с опита. Колкото повече хора срещаме в живота си, толкова по-добре се учим да ги разбираме!