Докато 80% от централните банки в света изследват възможността за въвеждането на дигитална валута, Китай върви по този път вече цели шест години, разработвайки платежна система DCEP (Digital Currency Electronic Payment). През 2014 г. Джоу Сяочуан, тогава управител на Китайската народна банка, създаде Институт за изследвания на цифрови валути с цел да проучи потенциалното им използване за нуждите на централната банка на страната. През следващите няколко години се родиха няколко изследователски центъра, разпръснати из цялата страна.
Джоу не е единственият, който има визия за разплащателната система на бъдещето. Чандлър Гуо е пионер в криптовалутата: цифровите валути от ново поколение, които могат да бъдат създадени и използвани независимо от националните централни банки и правителства.
През 2014 г. той организира операция за производство на една от тези валути – популярния биткойн, на тайно място в Западен Китай.
Копаенето на биткойн е гладно за електричество предприятие, включващо десетки компютри, така че Гуо използва мощност от водноелектрическа станция, в партньорство с местен китайски държавен служител. В своя връх машините му са в състояние да добиват 30% от биткойните в света. Затова не е учудващо, че той вярва, че биткойн един ден ще промени света и ще замени долара.
Но сега предприемачът вижда нова финансова сила, която си проправя път напред – платежна система, създадена от китайската държава и известна като Електронно плащане с цифрова валута (Digital Currency Electronic Payment или DCEP)…
За пълната статия Натиснете тук