https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

През цялата история на човешката цивилизация са се случили ключови събития, които коренно променят нейната съдба и посока на развитие: създаването на колелото, космическите полети, изобретяването на транзистора и компютрите или откриването на пеницилина. Но най-важният жалон в развитието на хората заслужено се счита неолитната революция – преходът към земеделски начин на живот, който постави основата на всички последващи културни и технологични постижения.

Къде и кога се случва това

През по-голямата част от своята история хората са ловували и са събирали естествените дарове на природата. Етапът на преход към уседнал аграрен начин на живот – към земеделие и животновъдство,не е бил едновременен и синхронен на цялата планета. Събитията се развивали автономно на няколко места по земното кълбо – историците преброяват около 7 „огнища“ на неолитната революция.

Началото на тази селскостопанска революция е преди около 10 хиляди години, през епохата на неолита. Центровете на развитие на селското стопанство са били регионите с реки и плодородни земи в Близкия изток и хълмистите райони на Тавър – територията, която сега е заета от Египет, Иран, Турция, Сирия и Палестина.

От тези центрове селското стопанство се разпространява в съседните зони. По това време хората вече са се заселили почти по цялата земя и на някои места преходът към земеделски начин на живот е можел да започне много по-рано.

Пример за това са островите Полинезия и Нова Гвинея, където ранните ловци са изчерпали запасите от големи животни и са били принудени да преминат към примитивни форми на тропическо земеделие. Доказателствата за този преход са археологически трудни за установяване, тъй като инструментите от онова време често са били направени от дърво, а не от камък и не са се запазили в тамошния климат.

През 21 век фазата на преход към аграрния начин на живот е към своя край, като остават само няколко племена, които все още се занимават с лов и събирачество. Преминаването към земеделие и животновъдство не винаги е бил лесно и естествено: традиционните общества често са се съпротивлявали на тези промени.

Причини и последствия

  • Основите на неолитния преход се основават на няколко ключови елемента:
  • промени в климатичните условия, края на ледниковия период;
  • намаляване на предлагания дивеч за лов;
  • способността да се създават каменни и други инструменти за селското стопанство;
  • човешката изобретателност и интерес към новите неща.

Има много научни хипотези за началото на мащабния селскостопански преход. Интересното е, че дори пивоварството в древни времена е започнало преди 13 хиляди години, когато хората са дошли до идеята да използват зърно за печива.

Ключовият момент обаче е, че преходът към продуктивен начин на живот във всеки случай е неизбежен, тъй като човешкият интелект му помага да се адаптира към различни условия.

Интересни са последиците от този преход към земеделски начин на живот и занаятчийски дейности, които завинаги трансформират хората, включително техния генетичен код.

Бързо размножаване. Ловците и събирачите живеели в хармония с природата и броят им зависел от природните ресурси. Новият начин на живот намали времето между ражданията от четири на две години, тъй като жените можеха да започнат да хранят децата си по-рано и не трябваше да носят потомството си на дълги разстояния. Повече храна позволява да се нахранят повече хора, което води до първите постоянни селища.

Специализация на труда и развитие на занаятите . Производството на хранителни излишъци освобождава хората да се занимават с друг ръчен труд: производство на инструменти, тъкане, строителство и т.н. През този период възникват първите форми на социална организация и власт.

Началото на войните и изграждането на крепости. Сега, когато хората имат нещо ценно, имат и нужда да го защитят. Войните, уви, се превръщат във важна част от човешкото общество.

Промяна на религиозните възгледи. Боговете стават по-хуманоидни, за разлика от древните божества, свързани с природата и животните. По това време хората строят храмове, стават свещеници и практикуват астрономия, за да планират по-точно сеитбата и други земеделски дейности. Не са далеч от създаването на календар!

Научаване на числа и история на писмеността. С нарастването на населението и производството на храни възниква необходимостта от систематизиране и отчитане. Тук на помощ идват различни материали за запис на информация – от глинени плочки до оризова хартия. В същото време хората започнаха активно да измерват времето.

Създаване на социални йерархии, отслабване на кръвните връзки и възникване на икономически отношения. Първите градове стават независими политически единици.

Какви били предизвикателствата и проблемите?

Но тази промяна в начина на живот не са преминали без други следи. Миналото на човек, който ловува в саваните, избледня на заден план и се появиха новите проблеми:

Натрупване на население. През ранните дни на земеделските общества хората са живели много близо един до друг, което е довело до разпространението на болести като туберкулоза и проблеми с хигиената.

Еднообразна храна. Ранните фермери зависят от множество видове култури, което намалява тяхната толерантност към провал на реколтата и недохранване. Средният ръст на тези фермери е по-нисък от този на техните предци ловци, тъй като диетата е по-малко балансирана.

Генетични промени и специфични заболявания. Появата на селското стопанство промени човешкия геном, за да усвоява по-добре растителните нишестета и млечните продукти, което неочаквано довело до нови видове заболявания.

Увеличаващ се социален натиск върху жените. Възникването на селското стопанство е съпроводено не само с често раждане, но и с увеличаване на физическия труд на жените, което увеличава социалното неравенство между половете;

Липса на свободно време. Ранните фермери всъщност са били по-заети от своите предци – ловците и събирачите дори са имали време за изкуство.

Много от негативните аспекти на земеделския начин на живот започнали да се променят едва с настъпването на индустриалната революция.

Времената преди Голямата аграрна революция често се романтизират като епоха на хармония с природата, въпреки че дори тогава животът далеч не е идеален, погледнат от съвременна гледна точка.