Астронавтите на борда на Международната космическа станция уловиха впечатляващото изригване на Райкоке, вулкан на руския полуостров Камчатка през миналия уикенд. Това е една невероятна гледка, а това е цялото изображение:
Изображението показва класическата форма на издигащ се вулканичен шлейф, а след това и разпръскване на пепел в горната част. Той е заобиколен от пръстен от бели облаци, вероятно от водна пара, кондензираща се от въздуха или от пара от магма, която влиза във водата, каза Саймън Карн, вулканолог от Мичиганския технологичен институт, в пост на НАСА Земята. Самолетните и сателитните данни показват, че пепелта може да е достигнала височини от 8 до 10 мили.
Вулканичните струи, които са достатъчно високи, за да достигнат до стратосферата, са от особен интерес за вулканолозите, тъй като те влияят най-много на климата и авиацията, според съобщение на НАСА.
Райкоке е необитаем вулканичен остров с височина 1808 фута и е част от Курилските острови, архипелаг, който се простира от Япония до полуостров Камчатка в Русия. Той е разположен на Тихоокеанския пръстен на огъня, където тихоокеанската тектонична плоча среща други тектонски плочи и където се случват повечето от земните трусове на света и вулканични изригвания.
Раикоке е избухнал преди 1924 г. и през 1778 г. Курилските острови имат и други активни вулкани. През 2009 г. МКС прелетя над вулкана Саричев на островите и направи снимка. Това изображение създава много научни дебати за специфичните характеристики на изригването, според друга публикация на НАСА за Земята.