В нов анализ на екип от учени от няколко страни се вижда, че увеличаващата се популация на насекоми в топлите части на планетата ще има тежки последствия за реколтата. Резултати са силно притеснителни, съобщават от научното списание Осем.
Много голям фактор за проблемите, които могат да ни сполетят ако настоящата тенденция се запази, са климатичните промени. Те заплашват човечеството в невероятни мащаби. Учените прогнозират, че през следващите 30 години само в Европа годишно вредителите ще унищожават средно по около 16 млн. тона пшеница, царевица и ориз. Ситуацията в Америка и Азия е доста сходна.
Прогнозите за САЩ са, че насекомите, които ще нанесат загуби на царевицата, ще се увеличат с близо 40% – доста притеснителен факт, като се има предвид, че Съединените щати са най-големият производител на царевица в света.
В Китай например 27 млн. тона ориз ще изчезнат само заради насекомите. Учените са разработили прогностичен модел, който сочи, че при покачване на температурата с всеки два градуса, загубите в световен мащаб ще са страховити – 31% царевица, 19% ориз и 46% пшеница. Загубата на трите зърнени култура за целия свят ще бъде в порядъка на 213 млн. тона.
„Очакваме да видим нарастващи загуби на култури поради активността на насекомите“ – заявява професор Къртис Дойч от Вашингтонския университет. „По-високите температури увеличават експоненциално техния метаболизъма, което от своя страна води до два риска. Първият е, че искат да ядат повече, а вторият е, че се стремят да се размножават повече“.
Как да се преборим с всичко това? Единият от вариантите е да се разработват по-устойчиви срещу насекомите култури, което ще бъде една непрестанна надпревара с вредителите. Другият вариант е всеобща световна политическа и икономическа стратегия срещу климатичните промени или простичко казано: „Политиците да решат този проблем.” Надали и най-големите оптимисти продължават да вярват в това…