Учени, изследващи древна верига от подводни вулкани в Тихия океан, откриват нещо, което изглежда е „път от жълти тухли“. Тухлената зидария всъщност е резултат от вулканична дейност, която „украсява“ скалата по този необичаен начин.
Служители на подводница от изследователския кораб E/V Nautilus, проучващи древните подводни планини на веригата Лилиуокалани, правят откритие, което може да видите във видеото по-долу. Във видеото екипът се опитва да изкопае манганова кора от морското дъно с роботизирана ръка.
В процеса на работа устройството се натъква на суха зона, която те наричат „изпечена кора“, където се появява „път от жълти тухли“.
Един от изследователите пита с изненада:
“Какво е това?“
Друг му отговаря:
„Пътят към Атлантида …“
По-късно експертите обясняват:
„Това, което може да изглежда като „път“ към митичния град Атлантида, всъщност е резултат от древна вулканична дейност.“
Странната геоложка формация се намира по протежение на участъка на върха на подморската планина Нутка в морския Национален паметник на Папаханаумокуакеа.
Първоначално изглежда като участък от изсъхнало езерно корито, но е идентифициран като хиалокластит, който е вид вулканична скала.
Причината да изглежда като тухлен път е, че е ерозирал от многократно нагряване и охлаждане с течение на времето, докато регионът изригва.