страни без реки

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Българите сме свикнали на разнообразен климат и географски терен с 4 сезона, красиви планини и реки и хубави топли плажове покрай Черно море. За разлика от нашата страна, с която определено имаме късмет, по света има държави, в които няма дори и една постоянна река.

Общо из земното кълбо има седемнадесет такива държави, като девет от тях са разположени на острови, пише money.bg. Най-голямата страна без реки е огромна по територия, нейната площ е 2 милиона квадратни километра.

Климатът на планетата не е еднакъв навсякъде. Има райони, където валежи изобщо няма или количеството им е малко и нестабилно. Това е едно от основните причини учени от цялата планета да обърнат сериозно внимание на проблема, свързан с водните ресурси.

Снимка: Amine M’Siouri from Pexels

Причината за сезонната загуба на вода в осемнадесетте най-големи реки на планетата са природните условия – климатът, който е претърпял промени, и глобалното затопляне. Всяка година тези 18 реки губят до осемдесет процента от водата си, пише novate.ru.

Басейнът на Ефрат-Тигър, който захранва по-голямата част от сирийските и иракските територии, пресъхва много бързо. През 2018 г. подземна река, снабдяваща хората с питейна вода, престана да съществува в Кейптаун (Южна Африка). В Иран река Кум е обявена от Институт за изследване на водата за световен феномен поради колосалната загуба на вода – по-голямата част от собствения й поток.

 

Коя държавата с най-голяма територия, в която няма реки

Първото място в този негативен рейтинг е заето от Саудитска Арабия – 2 149 690 квадратни километра. 95 процента от цялата територия на страната е пустиня. През лятото средната температура на въздуха достига 45 градуса по Целзий. В редица райони на тази държава валежи не е имало от няколко години. Прясната вода в това състояние е напълно концентрирана във водоносни хоризонти. Източниците за питейна вода тук са:

  • морска вода, преминала процедурата по обезсоляване – 50 %;
  • невъзобновяеми подземни води – 40%;
  • повърхностни води, събрани в планински райони – 10%.

Трябва да се каже, че всички, без изключение, държави, които съществуват на Арабския полуостров, най-големият на Земята, нямат реки от постоянен тип. Повечето от страните от Близкия изток, които са посочени по-долу, разчитат на обезсолени водни ресурси, за да задоволят всичките си нужди от прясна вода. В редица страни водата след дъжд се съхранява с месеци в низините на долините или пресъхналите речни корита. В същото време количеството на такава вода е ограничено, което е свързано с топлината и неблагоприятните метеорологични условия за попълване на ресурса.

Снимка: Mohammed Ajwad from Pexels

 

Коя държава, където няма реки, е най-малката по площ?

Най-малката, ако може да се нарече пълноценна държава, се нарича Ватикана, която заема площ от едва 0,445 квадратни метра. В нея няма не само реки, но и езера, както и планини, които биха могли да бъдат ледници. Водата тук се доставя от Италия.

Такава супер малка държава е и Монако, но липсата на водни ресурси в такива страни, не е проблем, който тревожи.

Страните, в които изобщо няма постоянни реки

Арабския полуостров:

Саудитска Арабия;

Снимка: Jad El Mourad @ Pexels.com

Йемен (само в югозападната част има река Вади Хадрамаут, която съществува почти през цялата година);

Снимка: Ferdinand Reus

Катар

Снимка: chris clark from Pexels

ОАЕ

Снимка: Ethan Wilkinson from Pexels

Оман

Кувейт

Снимка: Wikipedia

Европейски регион:

Ватикана

Снимка: Aliona & Pasha from Pexels

Монако

Снимка: Castorly Stock @ Pexels.com

Островни държави:

Бахами – Атлантически океан

Снимка: Leonardo Rossatti from Pexels

Бахрейн – Персийски залив

Малта – Средиземно море

Коморски острови и Малдиви – Индийски океан

Тувалу, Маршалови острови, Кирибати, Науру – Тихоокеански регион

Вижте още:
Ще пътуваме ли свободно в постпандемичния свят?След повече от една година на затваряния и ограничения много хора започват да пътуват отново, пише m…Jul 25 2021skafeto.com