Изкуството е неизменна част от битието ни. България е родина на много талантливи артисти, които са прославили страната ни по цял свят с таланта си. Художниците, които сме включили в този списък, не само са уникални със своя талант, те са и достойни представители на българската нация. Точно поради тази причина всеки един от нас трябва да знае за тях, тяхното дело и заслуги в изобразителното изкуство.
Полицията залови крадците на картини на Владимир Димитров – МайстораДвама мъже са били задържани във връзка с кражбата на 15 картини на Владимир Димитров – Майстора и Д…Jan 7 2019skafeto.com
Владимир Димитров – Майстора (1882 – 1960)
Той е несъмнено сред художниците на всички времена, с отличителен стил, който повечето българи могат лесно да разпознаят. Изявява се в портретния и пейзажния жанр и в битовата композиция. Неговите портрети и композиции притежават изразителни цветове, идеалистичен рисунък и силно символно излъчване. Най-известните му творби са посветени на селския живот и красотата на българските жени. Той е пътувал от село на село в търсене на следващия си модел, като винаги поставял композицията близо до природата.
Златю Бояджиев (1903 – 1976)
Талантлив български художник, известен със своите портрети и пейзажи. Считан е за един от най-самобитните български художници на ХХ век. Неговото творчество обхваща два основни периода. Първият период се отличава с неокласически маниер при композирането на сцени със сюжети от селския бит. При втория период стилът на художника се променя коренно по посока на гротесковата образност, включването на десетки фигури в композициите и експресивна цветност.
Христо Явашев – Кристо (1935 – 2009)
Той е съвременен американски скулптор и художник от български произход, прославил се заедно със съпругата си Жан-Клод де Гийебон с оригиналните си пространствени художествени инсталации, опаковащи с плат различни предмети – от пишеща машина и телефон до цели сгради, острови и дори крайбрежие. Негови работи са опаковането на сградата на Райхстага в Берлин и на най-стария мост в Париж, опъването на 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на платнени портали в Сентръл парк в Ню Йорк. Работата му се смята за противоречива, но винаги е твърдял, че единственото значение, което има, е да видиш познатата си среда по нов начин. Последният му проект беше изграждането на временни плаващи пристани в езерото Изео близо до Бергамо, Италия.
Васка Емануилова (1905 – 1985)
Тя е една от първите жени, оставили значителна следа в българското скулптурно общество. Работи предимно с бронз, теракот и гипс, създавайки много портрети на известни хора от своето време. Няколко месеца преди смъртта си тя дарява 90 свои творби на Софийската градска художествена галерия. Несъмнено тя е оставила голяма следа сред гилдията на художниците и артистите в България.
Захари Зограф (1810 – 1853)
Той е български художник и иконописец виден представител на Самоковската художествена школа. Той е един от българските художници с най-голямо творчество. Захари Зограф е сред художниците, които внасят битови елементи в своите стенописи. Той работи повече стенописи. Най-известните му творби са в Бачковския манастир (параклиса и църквата „Св. Никола“), църквата на Рилския манастир, Троянския манастир и Преображенския манастир.
Дечко Узунов (1899 – 1986)
Е талантлив художник, илюстратор, графичен художник, дизайнер на книги и монументален художник, който създава интериора на много сгради в София и в цялата страна. Творбите му включват Националната опера, Народният театър и Националният дворец на културата. Той е бил учител на едни от най-добрите художници на следващото поколение. Има две къщи, посветени на живота и изкуството на Дечко Узунов, една в София и една в родния му град Казанлък.
Доньо Донев (1929 – 2007)
Художник, който е обичан от няколко поколения българи заради своите забавни и запомнящи се карикатури, като най-известните сред тях са „Тримата глупаци“ и „Умно село“. Неговото остроумие и умни идеи станаха емблематични за миловидна критика на особеностите на българското общество.
Ненко Балкански (1907 – 1977)
Той е художник и график от град Казанлък, сърцето на Розовата долина. Къщата му е превърната в музей след смъртта му, докато съпругата му дари повече от 1500 негови произведения на изкуството на Казанлъшката художествена галерия.