Почистването на дома ви може да стане лесно и приятно – без скъпи препарати и химикали. Да започнем с банята: ако в нея са се появили петна от ръжда по облицовъчните плочки, то направете си разтвор от винен оцет (слаба киселина) и сода за хляб (слаба основа). Изсипете от разтвора върху ръждивите места и след 7 – 8 минути железният окис ще изчезне при химичното си взаимодействие с двете съставки. Тогава изплаквате обилно с вода и подсушавате плочките със суха хавлиена кърпа.
В случай, че между фугите на плочките установите някакви замърсяващи петна или плесен под вратата, то потопете мокра четка за зъби в смес от сода за хляб и лимон (също с киселинни свойства) и търкайте, търкайте помежду плочите и ръбовете на вратата, докато не залъщят чисти. След това изплакнете обилно с вода. Редно е така третираните повърхности да чистите редовно – всяка седмица – чрез търкането им с половин лимон и 15-минутен престой, след което ги изплакнете с вода и подсушете.
Да преминем сега към кухнята. За да премахнете мазнотиите и техните миризми от стъклото на фурната на готварската ви печка, то следва да смесите ½ ч. чаша вода с вместимост около 200 мл, с 1 ч. чаша силно концентриран разтвор на сода за хляб. Така получената течност нанасяте върху стъклото и след 15-ина минути го изплаквате старателно и подсушавате грижливо с чиста и мека хавлиена кърпа.
Ако и около колелата на готварската печка са се образували зони от мазнини и други отлагания, то пълните спрей-бутилка с бял дестилиран оцет и пръскате равномерно върху замърсените места и – без да търкате, изчаквате 15 минути, след което направо избърсвате със суха кърпа.
Идва ред на хладилника – измивате го старателно с разтвор отново на лимонов сок и сода за хляб и така премахвате не само замърсяванията по пластмасовите и стъклените отделения, но и неприятните миризми, излъчвани от тях. А как да постъпите, ако искате кухненската ви дъска да стане като нова? Разрязвате на две един лимон и с едната половина натъквате старателно работната повърхност на дъската и я поръсвате с едра готварска сол. След 10-ина минути отстранявате солта с втората половина на лимона, прилагайки само лек натиск; изплаквате с топла вода.
Идва ред на многобройните прозорци у дома ви. Най-ефективният начин да ги почистите се състои в измиването им с воден разтвор на амоняк, където на 10 части вода се пада 1 част амоняк.
Следва подсушаване на стъклата с микрофибърна кърпа или намачкани парчета от вестници, за да не остават следи от амоняк по стъклата. Друг начин е да използвате суров картоф: разрежете го наполовина и търкайте с половинките стъклата, след което отстранете картофения сок с помощта на чиста кърпа.
А ако подът у дома ви се състои от дървени дъски, то ги третирайте с 25%-ен разтвор на винен оцет,за да ги почистите. Същото важи и ако подът е с плочки, но тогава използвайте гореща вода.
Достигнахме до килимите – те се замърсяват най-много. За да ги изчистите от петна и мръсотии, то следва да поръсите замърсените площи със сода за хляб и царевично брашно. След 15 минути пуснете прахосмукачка, за да отстраните сместа. Други полезни „хитринки“, които да улеснят живота ви, вижте в приложеното видео. Уважаеми домакини, надяваме се, че ще използвате гореизложените почистващи способи, за да заблести жилището ви от чистота!