Най-древните потънали останки на неповреден кораб, лежал на дъното на Черно море над 2400 години, бяха открити от научен англо-български екип, предадоха Франс прес и ТАСС.
„Никога не бих предположил, че ще можем да открием непокътнат кораб от древността на два километра дълбочина“, заяви проф. Джон Адамс от Центъра за морска археология към университета в Саутхамптън. Той добави, че находката ще промени схващанията ни за корабостроенето и за навигацията по време на античността, предава БТА.Изумително: В Егейско море откриха 58 кораба, пълни със съкровища (СНИМКИ и ВИДЕО)Гробище на 58 кораба на дъното на Егейско море беше открито от екип от изследователи до малкия архип…Oct 15 2018skafeto.com
Експедицията Black Sea Map проучва в продължение на три години дъното на Черно море на площ от над 2000 квадратни километра край българското крайбрежие.
Изследванията бяха осъществени със сонар и управляем дистанционно апарат с камери за дълбоководни снимки.
Екипът откри над 60 останки от кораби датиращи от древността, от римската епоха до XVII век. Най-древните от тези обломки били разкрити на дълбочина, в която отсъства кислород, което е позволило запазването на материалите в продължение на хиляди години. Точните датировки са били осъществени с анализ на радиоактивен изотоп на въглерода.
„Ние имаме още по-древни отломки, но уникалността на новооткритият обект се състои в това, че е много добре запазен“, заяви пред Би Би Си археоложката Хелън Фар, която сътрудничи на проекта.
По нейните думи откритият в Черно море кораб е лежал на морското дъно на едната си страна като сред запазените останки са мачта, скамейки за гребците и корабно кормило. Подобен вид древногръцки търговски кораби били наблюдавани досега само по изображение върху грънчарски изделия.
Експедицията беше осъществена от учени от университета в Саутхамптън съвместно с техни колеги от българския Национален археологически музей, БАН и Центъра за подводна археология.