https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Лошото време, връхлетяло страната, си отива с края на месец юли. Това заяви ексклузивно  топклиматологът проф. Георги Рачев. Пред медията ни той разкри какво време да очакваме през месец август и ще има ли проблеми със селскостопанската продукция след проливните дъждове от началото на лятото.
– Проф. Рачев, юли месец си отива, но лошото време над страната все още остава. Объркаха ли ни се плановете за това лято?
– Не очаквахме такова време през юли месец. Аз лично дадох две прогнози за последните 10 дни на юли. Не е толкова важно какво аз давам, то и големите световни метеоцентрове не предполагаха, че тази синоптична обстановка, топло и сухо над Северна Европа и влажно и относително над Балканите и над Италия, ще се запази втори пореден месец.
Наблюдаваме изключително трайна метеорологична обстановка, която не е много характерна дори за последните 10-15 години, защото ние в момента гоним нормата на валеж, характерна за 2014 година, която беше много дъждовна. И дори на някои места ще достигнем уникалната 2005 година, където на места имаше 3-4 пъти по-висока норма на валежа за месец юли.Топ климатологът проф. Георги Рачев разкри с какво време идва август – най-отпускарският месецСветовните метеорологични центрове прогнозират хубаво време през месец август. Това каза пред novini…Jul 25 2018skafeto.com

– Странна ли е тази синоптична обстановка?
– Да, много е странна. Появи се и един циклон, който дойде от нищото и премина през България и в момента е на Черно море. И този циклон ще се задържи там още няколко дни. Неговото влияние ще бъде върху целия Балкански полуостров и ще носи сравнително хладно време. Сравнително хладно, защото лятото не ни е напускало. Напротив, лятото по отношение на нормата 1960-1980 година е по-топло с около половин градус, но пък лятото е малко по-хладно, с половин градус, спрямо нормата 1980-2010 година.
Има голяма разлика, но все пак през юли месец дамите на два пъти се наложи да излизат сутрин с есенни якета, което не е типично за нас.
Нормално е лятото, но валежите са повече и нестабилността на атмосферата е изключително голяма и тя ще продължи цялата седмица.

– Тоест лошото време ще се запази до края на седмицата?
– В лошото има и добро. Тези брутални валежи и бури, които се очакваха до вторник следобед и евентуално до днес, голяма част от тях заминаха в Черно море. И с изключение на бурята в понеделник, Южното Черноморие се отърва от съществени валежи.
От четвъртък ни очаква стабилизиране на времето, което не означава, че няма да вали и няма да гърми. Но местата ще бъдат по-малко и интензитетът на валежите ще бъде много по-малък. Евентуалните градушки ще бъдат на отделни изолирани места. Така ще бъде до неделя и понеделник, главно в Западна България. Докато в източната половина на България и най-вече по Черноморието ще бъде доста по-пощадено откъм бури. Което не означава, че на отделни места в следобедните часове няма да препръска някой дъжд, да завали обилен дъжд за 10-15 минути, но това ще бъде силата. Няма вече прогнози за оранжеви кодове, те бяха отменени за вчера и днес.
Разминахме се с по-големия проблем – интензивните дъждове. Това беше най-лошият сценарий.

– Задават ли се някакви нови циклони, които може да ни изненадат и през август?
– Засега няма такава индикация. Дори от утре температурите трябва да се повишат с още 2-3 градуса и трайно да достигнат до 28-30 градуса, а в низините да минат и над 30 градуса. Тоест това хладно време, каквото беше във вторник и първата половина на сряда, няма да го има. Идва топло време и с всеки изминал ден все по-сухо и по-сухо.
От 1 август се очаква по-стабилно и по-сухо време особено за Източна България. За Западна България може да се наблюдават отделни процеси на изолирани планински места до към 10 август. Но това ще бъдат отделни случаи, така че август месец по дългосрочни прогнози се очертава като топъл месец и доста по-сух от юли месец. Валежите ще бъдат нормални в Западна България и по-малко над Източна България.
– Да чакаме лятото да се завърне с август месец, защото през юли не го усетихме много…
– Напълно подкрепям. По-дъждовен е юли месец, отколкото очаквахме, но пък в рамките на нормалното. Ние си ставаме по-чувствителни с всяко едно изменение на времето и тази година малко по-хладното време и сравнително дъждовното, защото юли месец сигурно ще бъде 2 пъти по-валежен, а на някои места нормата ще бъде и 3 пъти над нормалната, малко поизнервиха и почиващи хора, и хора, които са си планирали отпуската за този месец.
Тези, които сега се връщат от морето, не са безкрайно недоволни. Имало е някой ден за по-тихи игри, за хапване на рибка и пийване на бира. Не е толкова фатално. По-хладничко беше тук в Западна България и високите котловинни полета. Но такъв е климатът на България, случва се това през години. През 2014 година почти цялото лято беше доста дъждовно, но пак немного хладно.

– Споменахте за по-ниските температури. Но времето навън се усеща като много задушно. Това заради валежите и влагата ли се получава?
– Точно така. Това се дължи на съчетанието между висока влажност на въздуха, земята е буквално богата на влага, тя е почти на предела си да поема повече влага, и немного ниските температури. Защото ако беше хладно, нямаше да има това усещане да задух. А топлото и влажно време води до това усещане. Докато в Западна България не беше толкова топло, по морето и особено по Южното Черноморие отчитаха непрекъснати дни с т.нар. „влажно и тропично време“. Това означава, че през цялото време температурата не е падала за секунда под 20 градуса, а максималните температури са били над 25 градуса, съчетани с 80% влажност на въздуха. Топло и влажно – това, което е характерно за тропиците. Време, което може да наблюдаваме по морето в Италия, в Гърция пак по това време на лятото.
– А тази година и по нашето море…
– Да, тази година го наблюдаваме и при нас и то в по-голяма степен. Август месец, когато температурите се повишат и когато част от влагата се изпари и отиде в атмосферата, но не долу, непосредствено над земята, ще дойде онова топло и сухо време, такова, каквото си го знаем и каквото е характерно за август месец.

– Проф. Рачев, а какво е положението със селскостопанската продукция след тези дъждове? Моята баба, например, се оплаква, че на село са й заминали доматите…
– Така е. Това време обаче не може да нанесе сериозни щети на селското стопанство на България като цяло. Вашата баба е права. На много места, особено там, където валежите са над нормата, това не е добре за доматите. Домати, дини, пъпеши, памук и пшеница, сега когато тя се прибира, просто искат сухо време, а долу в корените има много вода. Това няма как да се получи при едно и също време, защото не може през деня да грее слънце, а през деня да вали.
България е поликултурна по отношение на селското стопанство държава. Всеки, който пътува в България, знае, че свършва лозето и започва царевицата, а до царевицата – слънчогледът. След това са праскови, ябълки, сливи. След това е диня или пък лавандула.
По-влажното време тази година ще направи разкошна реколтата на царевицата и слънчоглед. Но пък някои стопани се оплакват, че имат проблеми с доматите – трябва да ги пръскат, защото тази влажност дава възможност за гъбички и плесени и други болести, които да се развиват по растенията. Влажното време дава възможност да се развиват различни вредители – мухи, всевъзможни ларви на буболечки, които компрометират реколтата.

– Някои стопани ще са по-доволни от влажното време, други не толкова, така ли?
– Да. Например, някои лозари не са доволни, докато други се надяват все още на един топъл август месец, който да компенсира лекото изоставане по отношение на гроздето. Защото гроздето не трябва да бъде в милиони тонове. То трябва да бъде с високо качество, с много висока захарност – 21,22,23 захарни градуса. Това прави качественото вино, а не количеството на гроздето. От качествено грозде се прави разкошно вино в достатъчно количество, докато наедрялото грозде от вода обикновено дори мухлясва.
Но пък ще очакваме много добра реколта от останалите зеленчуци – от трайните насаждания и най-вече от царевицата. Няма никакви проблеми с пшеницата – в сравнение с миналата година качеството на пшеница ще бъде малко по-ниско, но добивите няма да са по-малки. И отново се връщам на факта, че малка България произвежда приблизително 5% от световната реколта на слънчоглед.

– Добра реколта ли трябва да очакваме от слънчогледа?
– България произвежда 2 млн. тона слънчоглед при 40 милиона средно годишно производство на слънчоглед. Слънчогледовото олио е невероятно консервант и е може би едно от най-близките до здравето на човека растителни масла. То издържа много висока температура на пържене, на печене, на каквато и да е обработка. От него може би само маслиновото олио е по-полезно и не вреди.
Ние произвеждаме 2 млн. тона слънчоглед и сме абсолютен първенец по глава на населението. Другите са на светлинни години зад нас – малка България.
Нашето селско стопанство отново се възражда и има пълните предпоставки да достигне нива, които са били немислими дори и по времето на социализма. Някои хора обясняват, че по времето на социализма сме хранили почти целия свят, което е абсолютно невярно. Вярно е обаче, че произвеждаме 2 млн. тона слънчоглед с високо качество и това е 5% от световния добив. А ние разполагаме с една хилядна от обработваемата в света. Ето ги постиженията.
Най-важното е друго. При влажното време при всички положения ще има културни растения, които няма да дадат добивите, които очакваме. Но ако беше суша, ние нямаше да получим нищо. Нищо от никакво растение, от нито една култура. По-добре да е влажно и топло, отколкото да се върнем към онези години отпреди 2000-та година, когато имаше поредни години на суша, в които и гроздето не ставаше, защото нямаше какво да налее лозята.

Ние се намираме на особено място, на южния край на умерения климатичен пояс. При нас има страшно видово разнообразие на културните растения, така че не може да съществува идеално време за цяла България. Ако за едната ще бъде зле, за другата реколта ще бъде перфектното време. Това не е Канада или САЩ, където има 1000 кв. км само царевица или жито. И когато една година има повече влага или по-малко влага, тогава да се компрометира. Всеки, който е пътувал из България, знае какво невероятно видово разнообразие има само на 10 километра, пътувайки по пътищата.
Тази година, който иска, ще прибере милиони тонове сено. Трева има и в този момент. Трябва да имаш просто животни. Животните ядат трева и тя не струва нищо. Това никой не го отчита. Ето за животновъдството има естествен фураж, който просто трябва да се отиде и да се окоси. Нищо повече. Няма по-евтина храна за преживните животни – като започнете от говедата и стигнете до козите на баба Дора.
– Завършваме с пожелание оттук нататък да имаме едно хубаво лято?
– Обещавам за последно. Защото и на мен ми омръзна с тази последна седмица на юли. Но хубавото е, че тази тежка синоптична обстановка, която предвиждахме и тя имаше реални възможности да стане, ни се размина. Господ е Българин и ни спаси, а можеше да ни затрупа, особено Южна България и Южното Черноморие.
Източник pik.bgКлиматологът доц. Георги Рачев посочи кога ще се излее последният порой за юли и какво ще е времето през август„Вчера в София времето беше неприлично. Софиянци бяха с якенца, характерни за октомври месец. Максим…Jul 20 2018skafeto.com