Ски-курортите в Европа се молят за сняг. Картината, която виждат зрителите на световните купи по ски, биатлон, ски-скокове и всички останали зимни спортове, е отчайваща. Няколко преспи сняг, на които елитните спортисти трябва да се спуснат. И това е всичко, пише сайтът Защото.
Значителна част от Алпите е засегната от необичайно топлото време в традиционно силния зимен туристически сезон по Коледа и Нова година, а това означава не само несигурност за бъдещето, но и огромни финансови загуби днес.
Недостигът на снежна покривка извади отново на дневен ред опасенията за трайни температурни промени, свързани с климатичните изменения.
Рекордните температури в цяла Европа не позволяват
да бъде направен и изкуствен сняг
Франция регистрира температури от почти 25оС в неделя, като имаше над 100 подобрени местни рекорда. В Швейцария и Полша не падна под 19оC в някои райони. Белгия регистрира най-горещия си декемврийски ден в събота в град Дипенбек при 17,5оC, надхвърляйки предишния национален рекорд от 17,2оC, регистриран в Брюксел през 1953 и 1989 г. Средните температури в Германия бяха над 15оC.
Почти половината ски писти бяха затворени – в Пиренеите 10 от 30-те курорта закриха ски зоните, а някои като Муртис, От-Гарон и Ла Пиер Сен Мартен спряха и лифтовете. Във френските Алпи положението е почти същото. В Горна Савоя валя дъжд, което принуди Семноз да затвори напълно врати по време на коледните празници. Същевременно Пра дьо Лиз Сьомон бе наводнен от проливни дъждове и също остана без ски трасета. Като цяло на територията на Франция от 27 декември насам функционират едва 1/4 от всички писти.
В швейцарските курорти, които се намират на по-ниска надморска височина, положението е същото.
Австрия и Италия имат малко по-благоприятни условия, но и там е необходим повече изкуствен сняг. Австрийските курорти около Залцбург (Заалбах-Хинтерглем, Цел ам Зее и др.) видяха снеговалеж за последно преди месец и очакват с нетърпение прогнозата за идващ по-студен фронт.
Заради ситуацията много от шефовете на зимни курорти в Европа започнаха кризисни разговори за спасяване на сезона, който е на ръба на сгромолясването заради голям отлив на туристи.
Най-новото проучване на университета в Базел предупреждава, че курортите ще трябва да разчитат все повече на изкуствения сняг, за да оцелеят, което ще увеличи потреблението на вода с до 80%. Това може да предизвика конфликт между индустрията за зимни спортове и местните общности, чиято енергия идва от водни източници. Прогнозата е и за огромно увеличение на разходите за ски спорт, тъй като курортите преминават към все по-скъпи и изкуствени начини за запазване на снега по склоновете.
И в България картината е същата, само Пампорово демонстрира оптимизъм
Картината в България е същата. В Банско има съвсем малко сняг и работи само една писта. Цените също бяха намалени, но няма много желаещи да карат при тези условия.
В Боровец положението е същото. Има малко изкуствен сняг за централния плац, но високите температури не позволяват нищо повече.
Оптимизъм демонстрират само в Пампорово, които се хвалят с висока посещаемост и пет отворени писти. Снегът и там е само изкуствен и гледката също не е много оптимистична, въпреки че родопският курорт все пак е единственото място у нас в момента, в което все пак могат да се карат ски.