Българската прокуратура Барселонагейт

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Българската прокуратура е отказала да образува разследване по преписката за Барселонагейт. Това съобщава „Сега“ след проверка в електронния регистър на преписките. Постановлението за отказ е от 12 май. Мотивите за прекратяването на преписката по скандала, в който е замесено и името на премиера Бойко Борисов, остават неясни. В четвъртък от „Сега“ са потърсили говорителя на спецпрокуратурата Кирил Пейчинов. Той обеща да провери, но след това повече не отговори на телефона си.

Въпросната преписка беше образувана в края на февруари, след като прокуратурата се сезира сама по публикацията в испанския вестник „Ел Периодико“, свързана с имоти и фирми в Барселона, които испанските власти проверяват за пране на пари. Изданието публикува три страници разследване, в което се твърди, че полицията в Каталуния Mossos d´Esquadra и специализираното звено за борба с корупцията към испанската прокуратура разследват дали премиерът Бойко Борисов има отношение към „международна схема за пране на пари“, през която от 2013 г. в Испания са влезли 5 млн. евро през две регистрирани в Барселона фирми – Numin Invest SL и Emma BGS SL. Двете дружества са свързани с бившата манекенка Борислава Йовчева.

В началото на май регистърът на преписките показваше, че на 3 април спецпрокуратурата е възложила проверката на друг орган, без да се споменава кой е той – дали е МВР, антикорупционната комисия КПКОНПИ, НАП или друга институция. Излиза, че преписката е прекратена само ден след като тази информация бе публикувана. Скоростта, с която спецпрокуратурата провери Барселонагейт, е рекордна, като се има предвид например, че проверката за апартамента на финансовия министър Владислав Горанов стои на трупчета в спецобвинението от март 2019 г.

Законът казва, че досъдебно производство се образува, когато има законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление. Отказът да бъде образувано разследване се контролира от по-горната прокуратура, в случая – спецапелативната.
По Барселонагейт има и една по-стара преписка, която виси във Върховната касационна прокуратура от 2019 г. Според регистъра на 22 август 2019 г. прокуратурата е прехвърлила топката към антикорупционната комисия КПКОНПИ. Там следите на проверката се губят.

В Испания обаче разследването, водено срещу Борисов, продължава. „Разследването не е приключило, има много данни, които продължаваме да разследваме. С обичайните контакти и регламентирани канали. Не можем да дадем повече подробности, тъй като става въпрос за класифицирана информация.“

Това отговориха от полицията дали са искали съдействие от българските власти за разпита на Борисов или на други лица. От българската прокуратура също не отговориха на въпроса дали Испания е поискала помощта им за показанията на Борисов. Не е ясно дали премиерът е дал обяснения и по прекратената вече българска преписка.

Испанската прокуратура бе сезирана по случая през юли 2018 г. от гражданското движение БОЕЦ. Няколко месеца по-късно БОЕЦ сезира и каталунската полиция. След публикацията на „Ел Периодико“ движението пусна сигнали и до главния прокурор Иван Гешев, НАП и парламента.

Виж още:Търси се щастлив татко на 8-годишно дете от БарселонаСтрастите около Барселонагейт продължават да бушуват в обществото ни. Ето две мнения от социалната м…Feb 25 2020skafeto.com

elPeriodico: Затворил е разследваният за пране на пари магазин в БарселонаИспанският вестник „Ел Периодико“ продължи темата за пране на пари в особено големи размери с българ…Feb 22 2020skafeto.com

Управителката на магазина в Барселона е свързана с любовницата на СамоковецаИсторията около „Къщата в Барселона” става все по заплетена и колкото повече Борисов отрича, толкова…Feb 24 2020skafeto.com

Цветанов зад аферата „Барселонагейт“Зад аферата „Къща в Барселона“ или „Барселонагейт“, заради която премиерът Бойко Борисов не е свалил…Feb 28 2020skafeto.com