На първото си заседание временната комисия по проверка за разходването на държавни средства реши, че започва работа си с 9 приоритета за 4 години назад, докато се изпълни 10-годишният период, гласуван в пленарна зала.
При създаването й беше прието, че тя ще проверява харчовете на Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години.
От ГЕРБ гласуваха „против“ с аргумента, че не може с решение на комисията да се ограничава срокът на проверка, гласуван от Народното събрание, и подчертаха, че ревизията следва да обхване 10 години (това означава да бъде проверено и правителството на Пламен Орешарски – б.р.).
Първоначалното обаче беше предложено обхватът да е само 2 г. назад, защото част източванията продължават и в момента, предава Дир.бг.
„Временната комисия по ревизията е факт. Очакванията към работата на комисията са огромни. Хората очакват истината за харчовете на публични пари, както и истински проверки за злоупотреби и нарушение. Обхватът на комисията покрива около 40 сектора с висок корупционен риск – органи, ведомства, дружества, програми и „черни каси“, в които се наливаше огромен финансов ресурс“, заяви председателят на комисията Мая Манолова от „Изправи се! Мутри вън!“, която се закани, че ще бъде проверено и най-малкото държавно дружество в най-малкото населено място.
Членовете на комисията приеха 9 приоритета, като критерият е излетият най-голям финансов ресурс в тези сектори и дружества.
1. Разходвани финансови средства от Министерския съвет с постановления и решения за четири години;
2. Сектор пътно строителство: Автомагистрали и пътища, в т.ч. и „Автомагистрали“ ЕАД, АПИ и свързаните с тях;
3. Проект „Турски поток“ и „Булгартрансгаз“ ЕАД;
4. Българска банка за развитие;
5. Национална програма за енергийна ефективност;
6. Финансирането на мерките за справяне с пандемията от Ковид-19;
7. „Български ВиК-холдинг“ ЕАД, „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, „Монтажи“ ЕАД, „Монтажи – София“ ЕООД, ДП „Управление и стопанисване на язовирите“;
8. Сделките на Софийската стокова борса с предприятията с повече от 50 на 100 държавно участие;
9. Шестте държавни горски дружества.