Таван на цената

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

България не e взела правилното решение по стария договор с „Газпром“. Нов договор вече няма как да се сключи. Всяка стъпка е голям проблем. Отиваме на арбитраж най-вероятно. Това заяви пред БНР Валентин Николов, председател на Националния комитет на Световния енергиен съвет, бивш депутат, бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“ и бивш шеф на Български енергиен холдинг (БЕХ).

Николов има опит от арбитража с руската страна за АЕЦ „Белене“.

„Арбитражът не е обикновен съд. Арбитражът е доста по-интересен и по-сложен“, поясни той. Всяка страна си избира съдия, а след това двете страни заедно избират трети съдия.

„Трябва много добър екип от международни консултанти във връзка с арбитража, които да оценят какви са шансовете ни“, смята експертът, според когото сме „в много лошо положение“.

„Дори да влезем в преговорите, не можем да изтеглим до края на годината количествата, които не сме взели до този момент. Ние вече сме в хипотеза да молим „Газпром“ да удължи договора, за да можем да вземем тези количества. Защото ние по договор трябва да ги платим, независимо дали сме ги взели или не.

В двата случая – дали ще получим част от количествата и няма да ги платим, тоест до края на годината, няма да се удължи договорът и „Газпром“ благосклонно ще каже – няма да ги платите другите, или ще удължим съществуващия договор, следващата година, за да вземем всички количества и „Газпром“ благосклонно ще каже – ОК, ще ви дадем всички количества на тази цена, която е договорена, а не по новата спотова цена, пак зависи от „Газпром“ и трябва да ги молим.

И в двата случая губим шанса да сме правата страна, вече загубваме арбитража“, подчерта Николов.

„Предизборната кампания не сме я напускали. Дори в тези 6 месеца, в които имаше редовно правителство. Прекалено много геополитика има в газа“, изтъкна още Валентин Николов.

Още от България