Двама са кандидатите за поста здравен министър в служебния кабинет на Румен Радев, който предстои да бъде обявен до дни, научи Скенер.нюз. Това са бившият шеф на НЗОК д-р Дечо Дечев и пулмологът проф. Коста Костов, който макар за кратко да беше председател на Медицинския експертен съвет към премиера Бойко Борисов, по-скоро е душманин както на ГЕРБ, така и на шефа на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски.
Д-р Дечо Дечев в момента официално е пенсионер, след като изкара половин мандат начело на здравната каса. През юли 2018 г. кандидатурата му беше издигната от ГЕРБ, но беше подкрепена единодушно от всички партии в предишното Народно събрание. Към края на мандата си обаче д-р Дечев стана любимец на опозицията, тъй като не се посвени да огласи публично някои от наболелите проблеми в сектора, разкривайки схема за източване на НЗОК през закупуването на скъпи лекарства без обществени поръчки. Което макар и законно по онова време беше ощетило касата с милиони левове.
Д-р Дечев може да се похвали със завидна биография и със също толкова завидна имотна декларация – както Скенер.нюз вече писа, той е един от най-богатите лекари у нас. Д-р Дечо Дечев е роден на 21 март 1955 г. Завършил е Медицинска академия-София със специалност “Оториноларингология”. Преминал е обучителни курсове по “Основи на болничното лечение”, “Анализ, прогнозиране и управление на болничния капацитет”, “Болнични информационни системи”, “Здравна политика и обществени комуникации” и др.
От 1981 г. до 1992 г. работи като оториноларинголог в Общинската болница в Ихтиман, Окръжна болница – София и МВР-болница. От 1992 г. до 1995 е работил като търговски представител на различни фармацевтични фирми. От 1995 г. до 1997 г. е началник отдел “Лекарствена политика” в Министерство на здравеопазването. За периода 1998-2001 и 2002-2003 г. работи както директор “Вътрешен пазар” в Балканфарма. Бил е зам.-директор във фармацевтична компания. Зам.-директор е бил и на НЗОК, както и неин управител. Ръководил е и УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ преди да поеме НЗОК, като тогава се прочу с абсурда, че съди сам себе си, тъй като се оказа, че в качеството си на болничен шеф е завел дело срещу касата за неизплатена надлимитна дейност, а като управител на НЗОК му се наложи да обжалва осъдителното решение на съда.
Другият претендент за служебен здравен министър е проф. Коста Костов, който в момента работи като пулмолог в УМБАЛ „Св. Анна“. В началото на коронакризата той бе поканен от премиера Бойко Борисов да оглави Медицинския експертен съвет, който беше нещо като опозиция на официалния Национален оперативен щаб. МЕС обаче просъществува едва две седмици, които все пак бяха достатъчни да разберем, че проф. Костов и председателят щаба ген. Венцислав Мутафчийски меко казано не се харесват, след като началникът на ВМА принуди пулмолога да си търси нова работа, отнемайки му шефското място в белодробната клиника на болницата. Според информация на Скенер.нюз Мутафчийски не е бил доволен от критиките, които проф. Костов отправяше към властта от профила си във фейсбук, но и от комерсиализацията на пулмолога и опитите му да превърне отделението в болницата в нещо като своя частна клиника.
Проф. Костов е роден на 4 юли 1955 г. в Бургас. Завършва медицина през 1980 г. във Варна. През 2003 г. придобива и специалност по „Здравен мениджмънт“, специализира в Швейцария, Германия и Великобритания. Бил е председател на Българското научно дружество по пулмология и фтизиатрия, национален консултант по белодробни болести към МЗ и консултант на НЗОК. Председател е на Управителния съвет на Фондацията за респираторна медицина „INSPIRO“, основател и главен редактор на списание за респираторна медицина и вдъхновение „INSPIRO“.
Освен като един от най-добрите родни пулмолози, проф. Костов е известен и с пристрастията си към джаза, поезията и книгите въобще, както и с острите си обществени позиции по отношение на властта и несправедливостта.
Разбира се, държавният глава може да изненада всички и да избере друг за здравен министър в последния момент. Например президентът направи заявка, че иска от БСП експерти, които да назначи в служебния си кабинет. Левицата обаче съвсем не разполага с много такива в сектор „Здравеопазване“. Дотолкова няма, че в първото правителство на Радев постът бе даден на Илко Семерджиев, който е всичко друго, но не и социалист. Някои спекулират и с имената на сегашния управител на НЗОК проф. Петко Салчев, както и с председателя на ресорната парламентарна комисия и депутат от ДБ д-р Александър Симидчиев. От това какъв човек ще поеме здравеопазването по време на пандемия ще зависи не само изходът от нея, но ще е и важен политически знак.