За нормален живот на една жилищна сграда канализационната система в нея трябва да работи без прекъсване. В противен случай всяка извънредна ситуация може да завърши за жителите не само с неприятен дискомфорт, но и със сериозно разстройство на здравето. Какво трябва да знаем за процеса по смяна на щрангове за София?

Канализацията в многоетажна сграда се състои от сложна система от тръби, през които фекални маси и други отпадъчни води от апартаменти се изхвърлят в градския резервоар. Водопроводчиците често наричат ​​тази обща конструкция щранг. Но това е малко неточно. Всъщност „щранг“, ВиК (като наука) тълкува по различен начин. Счита се за вертикално стояща тръба, преминаваща от сутерена до последния етаж.

Това е общо определение, тъй като тръбопроводът може да бъде от различни материали, да има различни диаметри и да изпълнява различни функции. Например, щранг за водоснабдяване е вертикална тръба, която доставя вода към входа на апартамента от главния водопровод. Освен това е разделена на две отделни. За топла и студена вода. А материалът за тръбопровода е или от специална пластмаса, или от стомана.

Говорейки за канализационен щранг в жилищна сграда, се отчита, че тя се състои от няколко етажа. И последният може да обслужва или едно жилище, или две наведнъж, ако са разделени от една обща стена.

Няколко етажа щрангове, редуващи се един над друг, образуват общ канализационен щранг. Последният задължително завършва с изпускане в атмосферата през покрива на къщата. А в сутерена има излаз към дворната мрежа.

Старите сгради се състоят изцяло от щрангове, изработени от чугун. Този метал отговаря на всички изисквания, диктувани от канализацията. Но в наши дни, при смяна на щрангове, чугунът навсякъде се заменя с пластмаса. Детайлите, изработени от съвременен материал, превъзхождат остарелите в много отношения.

Самостоятелна смяна на щрангове

Нека да разберем как сами да сменим канализационния щранг в многоетажна сграда.

Първо се демонтира старият щранг. Преди работа водоснабдяването на цялата къща се спира. И също така уведоми всички жители за забраната за използване на канализация. Трябва да започнете от последния етаж.

След това трябва да се спазват следните стъпки:

Прави се разрез на тръбата на разстояние 10 см от тавана. И още един – на метър от тройника.

Длетото се забива в разрезите, като се започва от върха. При силен удар с чук върху резбата чугунената тръба се разцепва. Отрязаната част се отстранява.

Ако ще правите смяна на щрангове само на един етаж, тогава горният разрез се затваря с полиетилен.

След това трябва да разхлабите тройника и другите фитинги. Елементите се почукват леко с чук и се разклащат с пирони.

Ако по време на предишната инсталация е използвано въже с карболова киселина като уплътнител, то се отстранява с отвертка и клещи.

Не забравяйте да загреете добре ставата с горелка.

След това гнездото се затяга с газов ключ и, като се разклаща от една страна на друга, се отстранява.

Накрая се пристъпва към действия за отстраняване на част от тръбата от междуетажния таван. Ако в него не са монтирани специални ръкави, тръбата ще трябва да се освободи с помощта на перфоратор.

Вижда ли ви се всичко това достатъчно сложно, за да поверите работата на друг? Не се притеснявайте, с повечето хора е така. Затова има професионални фирми за смяна на щрангове!