цирк в парламента

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Продажбата на цял полуостров до Несебър подготвя министърът на отбраната Красимир Каракачанов. В сряда правителството е одобрило прехвърлянето от публична в частна държавна собственост на 31 311 кв. м от полуострова Акротирия. Това е първата стъпка, за да може отбранителното министерство да обяви търг за продажба на полуострова, съобщава в. „24 часа“.

Теренът досега се е ползвал за нуждите на бреговата охрана. Намира се в южната част на града с пряк излаз на море и военните се надяват, че това ще го направи привлекателен за частен инвеститор. Почти целият полуостров обаче е с пясъчни дюни, които са защитени природни образувания и върху тях е почти невъзможно да бъде позволено строителство.

Спънка пред продажбата може да се яви и терен от 2200 кв. м, който образува нещо като остров във военния имот. Той е бил реституиран, а на него са били построени няколко складови помещения още докато военното поделение е функционирало.

Това е трети полуостров на Черноморското крайбрежие, който опитва да продаде Министерството на отбраната. През лятото бяха обявени търгове за полуостров до Поморие и до Черноморец.

Сделките обаче бяха спрени от Каракачанов след протести на местни хора, които имат реституционни претенции към терените на закритите военни поделения.

Имотът в Поморие се намира западно от стария град. Върху него има изоставени казарми на терен от над 56 дка. В северната си част теренът на полуострова граничи с няколко вече изградени ваканционни комплекси и хотели.

Този в Черноморец пък е с площ от 173 дка и половината от него е върху полуостров Червенка. На този терен освен всичко друго текат и разкопки на късноантична крепостна стена.

Общо 6 военни имота са прехвърлени от публична в частна държавна собственост на последното заседание на Министерския съвет, показва справка в правителствената информационна система.

Военните планират да продадат и т.нар. Ломски форт – част от защитните съоръжения около София, изградени още преди Първата световна война. През 1956 г. там е създадено поделение на радиотехническите войски. В Ломски форт се е намирало и командването на въздушния полк, който е осъществявал отбраната на София.

Този терен е с площ от 77 026 кв. м и на него има 23 сгради, включително и бункери. Намира се до „Ломско шосе“ и околовръстния път на столицата.

За продажба с решението на Министерския съвет са подготвени и имоти в Шумен, Ихтиман и Елин Пелин и исперихското село Лудогорци.

Най-голям, с площ от над 121 дка, е имотът в Шумен. Той е в местността „Кара чалък“ и според източници от Министерството на отбраната към него имало интерес, защото бил подходящ за построяването на заводи.

Останалите имоти, обявени за частна държавна собственост, са значително помалки, показва решението на правителството.

Над 100 са имотите на Министерството на отбраната, които вече са ненужни на военните и те планират да ги продадат. Повечето от тях обаче стоят от години като частна държавна собственост на МО и министерството само плаща данъци на общините.

Докато са публична държавна собственост, за тях не се дължат данъци и такси, но пък не може да бъдат продавани и давани под наем.

Виж още:Горанов обясни защо Каракачанов слезе с бохчите и по дънки във ВашингтонМинистърът на финансите Владислав Горанов обясни ситуацията с военния министър Красимир Каракачанов,…Nov 27 2019skafeto.com

Каракачанов: Стига с моя часовник, струва не повече от 500 евроВМРО ще се бори да стигне до балотаж на местните избори в София, а Ангел Джамбазки е най-добре подго…Oct 22 2019skafeto.com