https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Хората и фирмите няма да могат да използват колите си, ако не са платили някоя глоба на КАТ. Собствениците няма да могат да продадат имот или автомобил, ако имат неплатена глоба.

За да мине един автомобил на технически преглед, собственикът ще трябва да е платил всички глоби и фишове за нарушения на Закона за движение по пътищата, които са извършени с това превозно средство. Това са част от предлаганите данъчни промени, които съпътстват подготвения от Министерство на финансите проект на бюджет за 2023 г., пише Труд.

Така реално правото на човек да кара колата си се обвързва с плащането на глоби. През 2020 г. от МВР не позволяваха хората да напуснат страната, ако на границата се окаже, че имат неплатени глоби на КАТ. Това създаваше огромни проблеми на хората и опашки на граничните пунктове. В крайна сметка Конституционният съд реши, че отнемането на книжката и спирането на колата от движение за неплатени глоби е противоконституционно. Съдът мотивира решението си с това, че тези ограничения не целят безопасността на пътя, а по-лесно събиране на глобите. Според Конституционния съд, това че държавните институции не могат да съберат глобите не е основание за физическото санкциониране на гражданите.

Сега с предложените промени отново се ограничават правата на хората, ако не са платили някоя глоба. Защото по закон човек няма право за кара автомобил, който не е минал на технически преглед. Резултатът от промяната няма да бъде подобряване безопасността на движение, а напротив – влошаване на ситуацията. Ако човек няма пари, за да плати глобите си, ще продължи да кара колата си, без да е минал на технически преглед, а това реално може да доведе до катастрофа, ако автомобилът има някаква неизправност. Проблем ще имат и фирмите, които притежават десетки автомобили, а за плащането на данъци и глоби отговарят в счетоводството, а не шофьорите, които се грижат за безопасността на колите.