Корал

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Явно е дошло време разделно. С това изречение във Фейсбук бащата на премиера в оставка – Петко Петков, обобщи разрива между двамата приятели и съмишленици в битката за опазването на емблематичния плаж Корал край Лозенец – сина му Кирил и природозащитника Атанас Русев. А повод за поста му стана двойката, която Русев написа на правителството за опазване на природата, горите и Черноморието – отново във Фейсбук, предава 24 часа.

Публичната размяна на “любезности” бе предизвикана от дискусията за появата на премиера в оставка на плажа с гардове от НСО, разгоряла се в групата “Да запазим Корал”. Неин модератор е именно Русев.

Той, Кирил Петков и баща му Петко са сред учредителите на гражданско сдружение “Да запазим Корал”, което от години се бори за запазването на един от последните диви плажове по Черноморието ни. Именно по предложение на сдружението министърът на екологията в оставка Борислав Сандов подписа в началото на месеца заповед, с която заливът става защитена територия като част от стратегията за опазване на морските екосистеми.

Петко Петков е и в управителния съвет на сдружението, създадено през 2010 г. Русев пък стопанисва плаж Корал в продължение на няколко години, но през 2015 г. тогавашният регионален министър Лиляна Павлова прекратява концесията. След това Русев и Петкови – баща и син, продължават битката за запазване на плажа от застрояване.

Красивият залив се намира съвсем близо до лятната вила на Петко Петков, в която семейството на премиера в оставка отдъхва редовно през лятото. А появата на премиера на плажа в събота превъзбуди летуващите там. За нея се разбра отново от пост на баща му във Фейсбук. Петко Петков пусна снимки как синът със съпругата си Линда разглежда изложба от картини, подредени направо на пясъка.

Присъствието на гардовете от НСО обаче е създало напрежение, стана ясно от дискусията в групата. Под публикацията, че момчетата от охраната не са мутри, до неделя следобед имаше близо 180 коментара. Някои се възмущаваха, че премиерът е дошъл с охрана, а други яростно го защитаваха, че за първи път България има нормален премиер, който плажува заедно с обикновените хора, а не в “Евксиноград”.

Неочаквано в оживения дебат се включи и самият Кирил Петков. Наско, човек, обади се, ако си на плажа. НСО са задължени да са до мен по закон. Иначе се радвам да съм тук и даже да разгледаме изложбата, пише премиерът в оставка на съмишленика си.

Следва изненадващо критичен отговор от Русев: Много е тъжна картинката, в която един премиер ходи по плажа с цялата си свита и всичките лакеи се трупат да се здрависат с него, да го поздравят или да се снимат. Това ми заприлича много на един друг премиер от близкото минало… Няма как да съм част от това. Изключително критичен съм и сметнах, че няма нужда да те излагам пред хората с простоватия си и прям изказ. Може да си пишете и петици, и шестици, аз ви пиша двойка в частта опазване на Природата, опазване на Горите, опазване на Черноморието. На тези изпити сте скъсани жестоко. И няма поправителни. Корал е символ на борбата ни за опазване на Природата. Просто си седях там, на плажа и се чудех какво точно правите на този плаж. И е чудесно, че след толкова години приятелство си говорим през Фейсбук. Наздраве!

Тутакси следва отговор от Петков: Звъннах ти!

В отговор на поста на Русев се включва и бащата на премиера Петко, който не скрива огорчението си от отношението на своя очевидно вече бивш приятел: Не мога да повярвам, че Атанас Русев някога съм го имал за много добър приятел и ако се беше наложило, живота си бих жертвал за него. Явно е дошло ВРЕМЕ РАЗДЕЛНО. Корал обаче не е на Атанас Русев само, а на всички свободомислещи хора. Корал ще остане така, както е бил и преди нас да ни има. Хората сме само за малко на гости на Корал и въобще на тази земя.

Намерението плажът да стане защитена местност предизвика спорове между Министерството на околната среда и водите и общината в Царево в последните седмици. Заповедта на министър Сандов силно ограничава риболова, моторните лодки и джетове, както и други дейности в района на Корал, което стана повод за остри възражения от местни общности.

Кметът на Царево Георги Лапчев се закани да сезира Административния съд за незаконността на заповедта, но вече втора седмица се оказва, че тя не е издадена и той няма как да я оспори по съдебен път.

Заповедта е в “Държавен вестник”, но повече от месец изданието не намира място да я публикува. Затова тя още не е в сила, обясни самият Сандов пред БТВ в неделя. Той разказа, че в събота е бил на Корал по сигнал за заустване и изграждане на нов къмпинг. Екоминистърът се засякъл случайно на плажа с Кирил Петков.

Войната във Фейсбук

Присъствието на премиера Кирил Петков със семейството му и гардовете от НСО на плажа Корал буквално взриви Фейсбук групата „Да запазим Корал“.

Под публикацията, че момчетата от охраната не са мутри, вече има над 120 коментара. Някои се възмущават, че министър-председателят е дошъл с бодигардове, а други яростно го защитават, че за първи път България има нормален премиер, който плажува заедно с обикновените хора.

„Какво стана с обещанието, че ще се движи свободно сред хората“, пита дама, а друга й отговаря: „Той това и прави, Корал не е Евксиноград.“

„Има си закони и правила. Те определят условията за охрана, а не желанието на премиера. Ако ви интересува може да проверите“, отбелязва човек в следващ пост.

Други обясняват на премиера, че го „попръжват“, защото е започнал да се договаря с БСП и защото застрояването около морето продължавало.

Но Петков има и сериозни защитници в групата, които го призовават да не се поддава на евтини провокации. Както и че той не може да оправи всички бакии в държавата, трупани с години.

За всеобщо учудване самият Кирил Петков изведнъж се включва в оживената дискусия с поста: „Наско, човек, обади се, ако си на плажа. НСО са задължени да са до мен по закон. Иначе, се радвам да съм тук и даже да разгледаме изложбата.“

Още от България