Театралното хвърляне на оставки на служебни областни управители е поредната инфантилна проява на президентството. То не беше цупене, заплашване, саботажи, масови чистки, нечистоплътни съюзи, неуважение към химна, към институции, към основен закон… Резонният въпрос за областните управители, които щафетно си подават оставките, е защо въобще са назначени? Защо служебен кабинет прави назначения? Каква работа имаше служебното правителство, в разрез с духа на Конституцията, да смени цялата държавна администрация и да я увеличи? Хиляди уволнени и хиляди назначени за 10 месеца! Отговорът е прост: това не са хора, а войници. Това са войниците във войната на Радев.
Острият коментар е на председателя на Институт „РЕГО’, политолог и бивш началник на кабинета на ексминистъра на икономиката и соцшеф Корнелия Нинова Калоян Методиев.
Според него целта на държавния глава продължава да бъде да се сдобие с цялата власт в страната. Но вече имал и проблеми – освен, че не бил правел разлика между частно и държавно, лично и публично, но и че все пак годината била 2023 г.
„Държавните коли, сгради, резиденции, служители и институции са негова лична собственост. Затова разби партийната система чрез вътрешни опозиции и правена на партии. Затова опорочи изборите чрез ала-бали с машини (цитат от ПП) и други способи. Затова разби ВСС като инициира свалянето на главния прокурор през правосъдния си министър (с инструкции от ЮАР). Затова направи Конституцията пакет принтерна хартия, която се ползва по собствено усмотрение. Ако някой вече не го вижда, значи има проблем с оптиката и анализа. И да каже кое не е вярно!“, твърди Методиев, иначе несъгласен с изгледа на настоящето правителство.
Според него много бързо започнала да се практикува лоша приемственост и това щяло да доведе до два пъти по-лоши резултати.
„Свалянето и на това правителството от Радев е в ход. Доразбиването на държавата с всичките й системи също. Говорителите на президента говорят едно към едно с реториката на Мусолини. Поразителна прилика. Едни и същи тези и думи. Явно ново служебно правителство и кариери в местната власт са обещанията за задържане на хора около президентството в следващите 4-5 месеца. Кохортата се прегрупира с ресурсите натрупани от служебното управление и бива хвърляна като пушечно месо в атака. Има ли друга президентска институция в Европа да разбива собствената си държава? Няма нито една! Никъде!
Политическата криза се задълбочава. Радев не е алтернативата. Управляващата тройна коалиция с екстремисткия си придатък не са изхода. Решението няма да е лесно, но ще дойде изневиделица и ще преподреди системата. Важно е всеки да държи на принципите си в така създадения хаос.