Минималната заплата 9 бона заплата може ли да ми намалят заплатата заплата

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Средният размер на възнагражденията в страната е нараснал с цели 150 лв. в рамките на една година. Така средното възнаграждение през юни на тази година е 1505 лв., докато преди 12 месеца е било съответно 1355 лева, показват данните на НСИ. Въпреки това, през последните месеци наблюдаваме негативна тенденция при средната брутна месечна работна заплата, като от април до момента имаме спад с 37 лева (при стойност от 1542 лв. тогава).

Най-големи заплати продължават да вземат заетите в сектора „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти“, където влизат и програмистите. При тях средното месечно възнаграждение през юли е малко над 3730 лв. Така само за година техните доходи са нараснали с близо 12%, или средно с 419 лв. На второ място са работещите във финансите и застраховането със средна месечна заплата от 2307 лв. Заплатите в бранша са нараснали с 6%, или със 130 лв. за година.

На трето място по най-високи доходи пък са заетите в секторите, свързани с енергетиката. Те получават средно 2233 лева на месец, или със 128 лева повече, спрямо миналата година. Положителна тенденция за сериозно увеличение на средната месечна заплата от НСИ отчитат и при сектора здравеопазване. Там скокът в рамките на 12-месечния период е от над 20% до ниво от 1665 лв.

Най-голямо процентно увеличение от миналия юли досега пък има на заплатите в сектора на хотелиерите и ресторантьорите. Там скокът е с цели 28% – до средна заплата от 944 лв. Въпреки това именно в тези сегменти от пазара на труда служителите са и най-ниско платени към момента. След тях на последните места по размер на месечно възнаграждение остават работниците в селското, горското и рибното стопанство със средно възнаграждение от 1077 лева.

Като основна негативна тенденция на пазара на труда в страната обаче може да отчетем много по-бързите темпове на увеличение на възнагражденията в администрацията. Спрямо същия период на предходната година средната работна заплата през второто тримесечие на 2021 г. в обществения сектор нараства с 19.5%, докато в частния – с 12.3%.

От предварителните данни на НСИ става ясно, че наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на юни нарастват с 1,9% (42,7 хиляди) спрямо края на март, като така общият брой работещи у нас достига 2,31 милиона.

Спрямо края на първото тримесечие най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 32%, „Административни и спомагателни дейности“ – с 5,1%, и „Култура, спорт и развлечения“ – с 4,3%. На другия полюс пък са наетите лица по трудово и служебно правоотношение в сектора „Образование“, където имаме намаление с 1,3%, както и при „Преработваща промишленост“, която губи близо 0,4% от заетите в бранша за 12 месеца.

В края на юни, в сравнение със същия месец на миналата година, наетите лица по трудово и служебно правоотношение се увеличават с 65,4 хиляди. Най-голям ръст се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – със 17,8 хиляди, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 10,1 хиляди, и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ – с 9,1 хиляди, а най-голямо намаление – в „Добивна промишленост“ – с 1,2 хиляди.