С оглед навлизането в есенно-зимния сезон и увеличаването на броя на заразените с различни респираторни вируси е важно да знаем, че симптомите на COVID-19 са сходни с тези на други респираторни инфекции, в това число тези на настинката и на сезонния грип. За да знаем от какво боледуваме и правилно ли е лечението ни, диагнозата не може да бъде поставена единствено въз основа на симптомите. По тази причина е важно при съмнение за инфекция с коронавируса SARS-CoV-2 или грип да бъде направено лабораторно изследване. Това съобщиха от здравното министерство.
Настинката, сезонният грип и COVID-19 са причинени от различни вируси. Най-честите причинители на настинка са риновирусите, но също така и други вируси като аденовируси, парагрипни вируси и др.
Сезонният грип се причинява от грипни вируси тип А и тип В, а COVID-19 – от коронавируса SARS-CoV-2. Заразяването и при трите заболявания става по въздушно-капков път. Признаците на „обикновената настинка“ са основно: запушен нос, хрема, кашлица, дращене в гърлото, отпадналост и главоболие. Също така може да се появи и лека температура. Обикновено оплакванията отшумяват в рамките на 2-5 дни.
Сезонният грип се характеризира с внезапна поява на оплаквания, в т.ч. висока температура, суха кашлица и болки в гърлото, много често придружени с главоболие и/или болки в мускулите и ставите, болки в очите. Усещането е за тежко боледуване и отпадналост. Най-честото усложнение е пневмонията. В редки случаи може да се стигне до възпаление на мозъка и/или на сърдечния мускул.
Най-често срещаните симптоми на COVID-19 са: кашлица, болки в гърлото, болки в крайниците, обща слабост, повишена температура и главоболие. Възможни са и други признаци на заболяването като гадене, конюнктивит, подуване на лимфните възли и сънливост, загуба на обоняние. Инфекцията може да протече безсимптомно, но също така може да засегне белите дробове и други системи. Възможни са различни усложнения и тежки възпалителни реакции. Дългосрочните последици за здравето могат да се проявят седмици и дори месеци след COVID-19.
Особено уязвими при заразяване както със сезонния грип, така и с коронавируса са възрастните хора и лицата с хронични заболявания. При тях рискът от тежко боледуване е значително по-висок и по тази причина е важно да се защитят, ваксинирайки се срещу сезонен грип и COVID-19. Ваксините срещу грип и срещу COVID-19 могат да бъдат приложени едновременно, като не се поставят в една и съща ръка.
По отношение на ваксинацията срещу COVID:
За първична ваксинация в страната се прилагат оригиналните иРНК ваксини Comirnaty и Spikevax и векторната ваксина JCOVDEN.
Като бустерни дози се прилагат ЕДИНСТВЕНО адаптираните иРНК ваксини:
– Comirnaty Original/Omicron BA.1;
– Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1;
– Comirnaty Original/Omicron BA.4-5.
Бустерна доза с адаптирана иРНК ваксина могат да получат всички желаещи да се имунизират граждани, навършили 12 г. със завършен ваксинационен курс или с поставена бустерна доза с оригинална иРНК ваксина (първи или втори бустер) преди повече от 3 месеца.
По отношение на ваксинацията срещу грип:
Гражданите, навършил 65 години, могат да получат безплатно грипна ваксина при своя общопрактикуващ лекар. За целта, в изпълнение на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип, за предстоящия грипен сезон, в България са доставени 190 хил. ваксини, чието разпределение към личните лекари се очаква да приключи в рамките на настоящата седмица.
„Ваксините срещу COVID-19 и срещу сезонния грип предпазват от тежко боледуване, последващи усложнения за здравето и летален край“, обясняват от МЗ.
909 нови заразени, положителните проби са 13,9%
909 са новите заразени с коронавирус през изминалото денонощие, като от тях 59,19% са неваксинирани. Направени са 6531 теста – 592 PCR-а и 5939 антигенни, като положителните проби са 13,9% (в абсолютен брой 57 от PCR-ите и 852 от антигенните тестове) или с 2,7% по-малко от предходния ден. Общо потвърдените случаи на COVID-19 от началото на пандемията досега достигнаха 1 267 150, като 10 502 са активните. Това показват данните на Националната информационна система, предава Скенернюз.
Излекуваните за последното денонощие са повече от новите случаи – 1876 души, а общо оздравелите са 1 218 884-ма. Починалите са 6-ма, като от тях 83,33% не са били ваксинирани. Така общо жертвите на COVID-19 у нас се увеличиха до 37 764.
Хоспитализирани са 677 души, което е с 34 пациенти повече от вчера. Новоприетите в болница са 120 души, като 75,83% от тях са без имунизация. В интензивни отделения са 47 пациенти или колкото и през предходния ден. Според единния информационен портал у нас коронавирус е констатиран при 25 944 медицински служители, с 15 нови случая през последните 24 часа.
Разпределението по области по настоящ адрес на новооткритите с положителна проба е: Благоевград – 21; Бургас – 58; Варна – 54; Велико Търново – 23; Видин – 5; Враца – 31; Габрово – 11; Добрич – 4; Кърджали – 0; Кюстендил – 18; Ловеч – 11; Монтана – 22; Пазарджик – 12; Перник – 31; Плевен – 21; Пловдив – 53; Разград – 3; Русе – 22; Силистра – 4; Сливен – 43; Смолян – 2; София област – 46; София град – 316; Стара Загора – 33; Търговище – 2; Хасково – 24; Шумен – 11; Ямбол – 28.
Ваксинираните за последното денонощие са 1824-ма, като за повечето от тях това е трета и четвърта игла. Общо поставените ваксини у нас от 27 декември 2020 г. досега са 4 560 501, а 2 072 412 са със завършен имунизационен цикъл. 899 896 българи са с бустерна доза, а 87 328 души пък вече имат и втори бустер.