Нова гавра: На българското Черноморие

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Поредна гавра с шепата туристи по морето – бургаска фирма-концесионер таксува опъването на хавлия на плажа по 1,20 лв. Напомнящият рекет жест е озаглавен „плажна услуга“. Наглостта лъсна от касова бележка, предоставена от потърпевш от „таксата“.Е как да има хора? 40 лева за шезлонг на Черноморец (СНИМКА)Нахалството на плажните концесионери минава всякакви граници и дава отговор на въпроса „Защо няма хо…Jul 1 2019skafeto.com

Финансовият бон е от тази сутрин и указва, че трима човека са таксувани общо с 3,60 лева за трите си кърпи, прострени на пясъка на Централния плаж. Фирмата зад безочието е „Бургас Бийч Сървисис” ЕООД, регистрирана в жк. „Лазур”, бл. 79, съобщава Lupa.bg. Управител и собственик на едноличното дружество е 69-годишният Иван Николов Иванов.

Новината идва като допълнение към цяла серия подигравки с почиващите по българското Черноморие. Затова и нашите плажове са пусти за сметка на Гърция и Турция.

При по-старите концесионни договори няма ограничение на максималната цена за чадър и шезлонг – така коментира началникът на отдел „Контрол на концесионната дейност“ към Министерство на туризма Василка Цанева касовата бележка за 70 лв. за сянка на плаж „Каваци“, която предизвика възмущение в социалните мрежи.

Тя допълни, че непрекъснато се правят проверки на концесионерите на българските плажове.

„Проверките са много строги, от 1 юни до 1 юли минаха първите проверки и всички цени са отразени на интерактивната карта на Министерство на туризма. Пазарът определя цените. Има разнообразие от плажове – някои са с нови договори, други са със стари“, посочи Цанева пред БТВ.

Тя допълни, че инспекторите следят стриктно на плажовете да са със 50% свободна зона за разполагане на плажни принадлежности.

По думите на Константин Занев от Институт за анализи и оценки в туризма цените за чадър и шезлонг не са нормални.

„Виждаме как българина има едни очаквания за лоялност към Гърция, а не към България. Защото там знае какво ще получи за парите си и какво качество ще получи. В България никога не знае какви нови промени ще има. Започваме да губим българския турист“, коментира Занев.

„Всичко е свързано – заведения, плажове. Ние разчитаме от 10 юли до 15 август да направим целия си летен сезон. Всички разчитат да изкарат много пари. В Гърция обаче има един дълъг сезон, който е свързан с добро промотиране и маркетинг. Нашият туризъм беше на автопилот“, посочи Занев.