афганистан екзекуции

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Върховният комисар на ООН по правата на човека Мишел Бачелет заяви, че са налице многобройни доказателства за тежки престъпления на талибаните в Афганистан, включително екзекуции на мирни афганистанци, съобщи на Reuters. На специално заседание на Съвета на ООН по правата на човека Бачелет призова правозащитниците да следят внимателно престъпните действия на талибанските сили.

По думите й, тя разполага с многобройни свидетелства за извършвани от талибаните масови екзекуции на цивилни, налагане на ограничения по отношение на жените, потушаване на протести срещу завземането на властта от ислямистите.

„Червената линия ще бъде отношението на талибаните към жените и момичетата“, посочи Бачелет.

Същевременно тя призова Съвета на ООН по правата на човека стриктно да наблюдава действията на новата власт в Афганистан и да създаде механизъм от действия за реагиране на ситуацията.

По-рано се появиха публикации за изнасилвания, побои и унижаване на жени от талибаните в Афганистан. Самите талибани по-рано обещаваха да уважават правата на жените и свободата на медиите.

Г-7 иска талибаните да не пречат на желаещите да напуснат Афганистан

Лидерите на седемте най-развити индустриални страни (G7) настояват движението на талибаните да не създава пречки през желаещите да напуснат Афганистан до 31 август, съобщи Дойче веле. На 24 август се проведе виртуална среща на G7, участниците в която приеха съвместно изявление.

Голямата седморка смята да сключи споразумение с талибаните, в което изискването за свободно напускане на страна да стане основополагащо условие за взаимодействие с новата власт в Афганистан.

Освен това лидерите настояват за спазване на международните правни норми с сферата на хуманитарното право и на човешките права, включително правата на жените и момичетата, както и на малцинствата.

Те посочват, че Афганистан никога повече не бива да става убежище за терористи и източник на терористични заплахи за други страни.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че на срещата не е било прието удължаване на сроковете за евакуация. Преди срещата американското правителство заяви, че има намерение до 31 август да евакуира всички американци от Кабул, както и афганистанците, които са работили с американската страна. От своя страна европейските съюзници на Вашингтон, най-вече Германия, Франция и Великобритания, настояваха за удължаване на сроковете за извършване на евакуация в пълен обем.

На срещата е взето решение да се координира политиката на G7 за Афганистан с други страни. Предвижда се и сътрудничество във формата G20.

На срещата на седморката премиерът на Италия Марио Драги призова да се изработи единна европейска миграционна политика по отношение на бежанците от Афганистан.

САЩ се изтегля

Първите американски военни започнаха да напускат Афганистан още в деня на изявлението на президента Джо Байдън, че няма да се удължава срокът за евакуацията, който изтича на 31 август, съобщи CNN. Информацията е позована на двама служители от системата на отбраната.

„Засега намаляването на броя на военните не засяга мисията“, уверява единият от източниците на медията.

По думите му, командващият на място може да прецени кои от частите вече не са необходими за операцията по евакуация. Решението може да се основава на различни фактори, включително броя на отворените врати на летището и броя на хората, които преминават през тях.

„Ако можете с по-малко на брой хора да продължите да изпълнявате мисията, тогава можете да намалите присъствието си и да редуцирате риска“, пояснява служителят.