стоки преминаващи транзитно през Русия ЕС електроенергия руски активи заменя руския газ Шарл Мишел: Глобалната сигурност евро за приелите украински бежанци отказ от природния газ Русия архивите на България Нови правила за ДДС ес санкции китайски фирми
Снимка: Gabor KOVACS

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Евродепутатите от Комисията по петициите призоваха Съвета да одобри присъединяването на България и Румъния към Шенген до края на 2023 г., съобщава БГНЕС. Резолюцията беше приета във вторник с 25 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“.

В нея депутатите от Комисията призовават Съвета да гласува до края на годината в полза на приемането на двете страни в Шенгенското пространство, като се има предвид, че те вече са изпълнили необходимите изисквания за приемане.

Евродепутатите изразяват съжаление за решението на Съвета от 8 декември миналата година да отхвърли присъединяването на двете държави, „без да представи никаква правна обосновка, свързана с критериите за присъединяване“. Според тях едно по-голямо Шенгенско пространство без граничен контрол би направило Европейския съюз по-силен.

Фактът, че Румъния и България все още са извън зоната за безвизово пътуване, представлява важна обществена и икономическа тежест за бизнеса и населението на двете държави, подчертават членовете на Европарламента.

Посочва се, че гражданите на двете страни са дискриминирани, тъй като се сблъскват със забавяния, бюрократични трудности и допълнителни разходи при пътуване или извършване на стопанска дейност в чужбина в сравнение с техните колеги в Шенген.

Като отбелязват времето за чакане на граничните пунктове, от ЕП отбелязват, че закъсненията, с които се сблъскват българите и румънците, могат да продължат от няколко часа до дори дни – в сравнение с 10 минути без контрол на вътрешните граници – което влошава условията на труд на шофьорите на камиони.

Припомняме, през декември миналата година членството на България в Шенген беше блокирано от Австрия и Нидерландия. Румъния бе спряна само от Австрия, а единодушно от януари Хърватия стана пълноправен член на зоната за свободно придвижване.

Нидерландия поиска от българските власти да докажат, че се борят с корупцията и не са отказали от съдебната реформа. Искания на Австрия изглеждаха далеч по-трудно осъществими, като австрийският канцлер Карл Нехамер дори поиска изграждането на нова ограда по границата с Турция, което обаче бе отхвърлено от Европейската комисия.

Няколко дни след блокирането на българската кандидатура за Шенген президентът Румен Радев коментира, че страната е поискала гаранции от партньорите в ЕС, че със сигурност ще стане член на Шенген през 2023 г., като посоченият краен срок за това беше октомври.