Руското министерство на отбраната (МО) пресилва твърденията за руски териториални победи в Донецка област на 13 и 14 ноември, вероятно за да подчертае, че руските сили засилват операциите в Донецка област след изтеглянето си от десния бряг на Херсонска област. МО твърди, че руските сили са завършили превземането на Майорск (20 км южно от Бахмут) на 13 ноември и на Павливка (45 км югозападно от град Донецк) на 14 ноември, след като няколко седмици не са отправяли претенции за руски териториални придобивки. Това пише в новата сводка за бойните действия на „Института за изследване на войната“ (ISW).
Руските сили вероятно ще постигнат победи в тези райони през следващите дни и седмици, но е малко вероятно да бъдат значими. Руското МО вероятно предявява по-конкретни териториални претенции, за да създаде информационни условия за рамкиране на руските успехи в Донецка област и да отклони недоволството от загубите в Херсонска област.
Руски блогъри се възползваха от посещението на украинския президент Володимир Зеленски на 14 ноември в град Херсон, за да критикуват руския военен капацитет по-съществено, отколкото в предишните дни по време на руското изтегляне от десния бряг на Херсонска област.
Това предполага, че руското военно ръководство вероятно ще бъде притиснато да постигне победи в Донецка област и други области.
Финансистът на групата „Вагнер“ Евгений Пригожин е друга важна тема в сводката. Той, според нея, продължава да се утвърждава като силно независим сталинистки военачалник в Русия, превръщайки се във видна фигура в националистическата провоенна общност. Пригожин коментира видеозапис с руска екзекуция на според съобщенията разменен военнопленник от „Вагнер“ Евгений Нужин, като саркастично подкрепя екзекуцията на Нужин и го заклеймява като предател на руския народ.
Повечето източници отбелязват, че „Вагнер“ е екзекутирала Нужин след размяна на затворници на 10 ноември, но някои твърдят, че той е отвлечен чрез връзките на Пригожин с руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) и руския генерален щаб.
Пригожин твърди, че Нужин е планирал бягството си, за да освободи Украйна и използва възможността да го сравни с руските елити, които пренебрегват интересите на руския народ и отлитат от проблемите на Русия в личните си бизнес самолети.
Руската националистическа общност приветства публичното наказание на предполагаемия дезертьор.
Някои блогъри дори сравняват екзекуцията с „героичната“ екзекуция на Йосиф Сталин на руския марксистки революционер Лев Троцки, който също е избягал от болшевишка Русия – допълнително потвърждавайки привлекателността на Пригожин сред привържениците на репресивното наследство на Сталин.
Пригожин предприема действия, които ще впечатлят електората, интересуващ се от идеологията на националното превъзходство на Русия, съветската брутална сила и неприязън към корупцията на Кремъл, която руският президент Владимир Путин използва като политическа сила през цялото си управление.
Ходовете на украинската армия също е тема на анализа.
Украинските сили продължиха контранастъпателните си операции по линията Сватово-Креминна на 13 и 14 ноември. Кадри, публикувани на 13 ноември, потвърдиха, че украинските сили са освободили Макеевка, приблизително на 23 км югозападно от Сватово. Командирът на резервната част на руската бойна армия БАРС-13 Сергей Фемченков заяви, че ситуацията на фронтовата линия Сватово е „ескалирала“, принуждавайки руските сили да се оттеглят от района на Макеевка.
Украински и руски източници съобщават за продължаващи сблъсъци в посока Новоселивске, Володимировка и Стелмаховка (всички точно северозападно от Сватово) в посока на магистрала R66.
Руското министерство на отбраната (МО) също твърди, че украинските сили продължават да атакуват руски позиции в района на Червонопопивка, на по-малко от 10 км северозападно от Кременна.
Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са спрели руските атаки близо до Торске, на около 16 километра западно от Кремина.
Украинските сили също продължиха да атакуват руската логистика по линията Сватово-Креминна.
Украински и руски сили влязоха в сблъсъци северозападно от Лисичанск. Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са отблъснали руските атаки срещу Билохоривка, Луганска област, на около 13 километра северозападно от Лисичанск.
Руските сили неуспешно се опитаха да си върнат позициите в североизточната част на Харковска област на 13 ноември. Украински и руски източници твърдят, че руски атакуващ хеликоптер е извършил нападение срещу украински позиции в Тернова (около 31 км североизточно от град Харков), а руски милблогър отбеляза, че руските сили не успяха да се закрепят в селището на 13 ноември.
Руските сили също нанесоха ракетни удари от системи за противовъздушна отбрана С-300 по предприятие в град Харков на 14 ноември.
Руските сили засилиха настъпателните операции около Бахмут на 13 и 14 ноември. Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са отразили руски наземни атаки близо до Бахмут, Билохоривка (на около 20 км североизточно от Бахмут), Спирне (30 км североизточно от Бахмут), Торецк (25 км югозападно от Бахмут) и Курдюмивка (13 км югозападно от Бахмут).
Руският президент Владимир Путин подписа допълнителни укази, прецизиращи мобилизационните протоколи и разширяващи разпоредбите за набиране на военни, вероятно за укрепване на руските военни усилия. Путин издаде указ, че чуждестранните граждани могат да служат в руските въоръжени сили на 14 ноември.
Указът също така позволява на руски длъжностни лица да набират на военна служба лица с двойно гражданство или чужденци с разрешение за пребиваване.
Подобни разпоредби ще позволят на Кремъл да набира сили в международен план и сред имигрантското население в Русия. Набирането на чужденци може също така да разпали допълнителни етно-религиозни конфликти, които обаче измъчват руските ad hoc сили.
Путин установява принудителни мерки за цензура на чужденци с придобито руско гражданство, което ще позволи на служителите по набиране на военни да продължат да извършват тайна мобилизация и да отговорят на критиките за неуспехите на руската военна кампания в Украйна. Путин предложи поправка, която ще лиши хората от придобитото им руско гражданство, ако разпространяват „фалшификати за руските въоръжени сили“ или се присъединят към „екстремистки организации“, които се застъпват срещу руската териториална цялост. Руската Държавна дума също обмисля закон, който ще лиши гражданите от придобито руско гражданство, ако се предадат или избегнат военна служба.
И двете предложения изключват граждани, родени в Русия, и вероятно са опити да се заглушат имигрантските групи и етнически основаното гражданско общество в Русия. Изменението би възложило на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) да преследва лица с такива възгледи, а Путин може да се опитва да създаде вътрешен репресивен апарат. ISW по-рано оцени, че Путин никога не е изградил вътрешен репресивен апарат като Съветите, вместо това разчитайки на контрола върху информационното пространство.
Путин може също така да прецизира условията за генериране на сили, като например нова вълна на мобилизация. Путин постанови, че лица с криминални обвинения за притежание и консумация на наркотици няма да могат да подпишат договор с руските въоръжени сили, вероятно в опит да изглежда като справяне със случаи на злоупотреба с вещества сред новобранци и мобилизирани мъже.
Не е ясно дали руските официални лица наистина ще следват заповедта му, но частната военна компания (ЧВК) „Вагнер“ вероятно ще продължи да наема тези лица, независимо от заповедта на Путин относно конвенционалната руска армия.
Руските власти продължават борбата си за интегриране на бойни сили без координирана централна командна структура. Путин отстрани едно несъответствие в политиката за генериране на сили на Русия и Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР), като на 13 ноември издаде указ за демобилизация на студенти в окупираните Донецка и Луганска области.
Студентите бяха мобилизирани по-скоро като част от усилията на ДНР/ЛНР, отколкото като част от общите руски мобилизационни усилия. Републиките обаче вероятно ще продължат своите тайни мобилизационни практики, за да осигурят доставка на подкрепления. Центърът за съпротива на Украйна заяви на 14 ноември, че руските сили продължават насилствено да мобилизират студенти в Донецк и Луганск от университетите.
Не е ясно дали представители на ДНР и ЛНР са имали някакъв принос в решението на Путин, въпреки че ръководителят на ДНР Денис Пушилин благодари на Путин, че е предоставил на студентите от ДНР същата възможност като студентите в „други региони на Русия“.
Разрешаването на несъответствията между Русия и силите, които Кремъл работи за абсорбиране, допринесе за търкания между силовите групи, както ISW съобщи по-рано.
Руските окупационни служители продължиха да провеждат принудителна „евакуация“ на жителите в окупираните територии на 14 ноември. Украинският генерален щаб съобщи на 14 ноември, че руските служители изгонват украински граждани от домовете им в някои временно окупирани селища в Запорожка област, за да ги настанят. руски военнослужещи.
Украинският генерален щаб също съобщи на 14 ноември, че руските сили планират да евакуират напълно цивилното население от Рубижне, Кремина и Северодонецк, всички от които са в окупираната от Русия Луганска област.