Географските цели

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Географските цели на руската т.нар. „специална операция“ в Украйна са се променили, включително поради доставката на американските системи за залпов огън HIMARS на Киев, и сега те не са само ДНР и ЛНР, заяви Лавров в интервю за РИА Новости, цитирано от Дир.бг.

„Сега географията [на действията на Русия в Украйна] е различна, не става дума само за ДНР и ЛНР, а и за Херсонска област, Запорожка област и редица други територии. И този процес продължава, и то последователно и упорито.

Докато Западът, в безсилния си гняв и в желанието си да влоши ситуацията колкото се може повече, снабдява Украйна с все повече оръжия с голям обсег на действие (тези HIMARS, мисля, че [ръководителят на украинското министерство на отбраната] Резников се похвали, че вече са получили боеприпаси за 300 км), ами тогава географските задачи ще се отдалечат още повече от сегашната линия, тъй като Русия, по думите му, не може да допусне на територията, „която [украинският президент Володимир] Зеленски или който и да е друг, който го замени, да се намират оръжия, които ще представляват пряка заплаха за нашата територия“.

В интервюто Лавров заяви, че е смятал „специалната операция“ за неизбежна и е изпитал „дори облекчение“, когато тя е започнала.

Преди това Лавров заяви, че „в настоящата ситуация няма смисъл да се водят преговори с Украйна.

Ако Европа внезапно промени позицията си и предложи на Русия да възстановят отношенията си, трябва да видим дали това е изгодно за Москва, заяви руският външен министър.

Междувременно украинската армия нанесе нови удари по Антоновския мост над река Днепър, който е ключов за снабдяването на руските войски в Южна Украйна.

В резултат мостът получил сериозни повреди, съобщи заместник-ръководителят на назначената от Русия временна администрация в Херсонска област Кирил Стремoусов.

Според Стремоусов за ударите украинските сили са използвали доставените от САЩ ракетни системи за залпов огън HIMARS. Някои от тях са били прехванати от руската противовъздушна отбрана, каза той. Според него съоръжението е било ударено с ракети 11 пъти. Антоновският мост, който бе обстрелян и вчера, е понесъл сериозни щети, но не е затворен за движение, уточни той и определи ситуацията като сериозна.

Ръководителят на назначената от Русия администрация в Херсонска област Владимир Салдо пък съобщи, че на леките товарни автомобили е разрешено да преминават по моста, но е спряно движението на големи камиони, за да може да бъде направен бърз ремонт. Другото място, където може да се пресече Днепър е на около 80 километра, добави Салдо.

Антоновският мост, дълъг 1,4 километра, е основният над реката в района на Херсон. Ако стане неизползваем, руската армия ще срещне затруднения при своето снабдяване в региона на фона на украински нападения, отбелязва АП.

Според днешната сводка на британското министерство на отбраната Антоновският мост вероятно остава използваем, но е ключова уязвима точка за руските сили в Херсонска област. Има само две точки, през които руските сили могат да пресичат Днепър, за да се снабдяват на запад от реката или за да се изтеглят на изток. Контролът над тези места „вероятно ще стане ключов фактор за изхода от сраженията в региона“, се подчертава в сводката.

Междувременно руското министерство на отбраната потвърди нанасянето на удар в Одеска област, като бе съобщено, че целта е бил „център за обучение на резервисти от морската пехота“ и са били убити 200 души и е унищожена установка за противокорабни ракети Harpoon.

Областното командване на украинската армия „Юг“ съобщава и за нощен ракетен удар с две ракети Х-59 от руски самолет Су-35. Едната ракета е свалена успешно, а втората е уцелила изоставен склад.

В същото време заместник-ръководителят на офиса на украинския президент Кирил Тимошенко публикува снимка на последиците от обстрела на Харков, от който са загинали трима души, включително 13-годишно момче. 15-годишната му сестра е настанена в болница. Жертвите са били на спирка на градския транспорт.

Още за войната