България снаряди от натовски калибър ЕС производство на боеприпаси

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

В сряда испанското председателство на Съвета на Европейския съюз постигна временно споразумение с представителите на Европейския парламент относно Акта в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP).

Договореният регламент спешно ще мобилизира 500 милиона евро от бюджета на ЕС (по текущи цени) в подкрепа на увеличаването на производствения капацитет за производство на боеприпаси земя-земя и артилерийски боеприпаси, както и на ракети .

По този начин ще бъде изпълнена третата точка от плана, договорен от Съвета през март 2023 г., за да осигури дългосрочно увеличение на европейското производство на боеприпаси в полза на Украйна и държавите-членки на ЕС.

Благодарение на днешното споразумение за рекордно време ЕС ще подсили и ускори собственото производство на боеприпаси и ракети в Европа. Това е още едно доказателство за непоколебимия ангажимент на ЕС за подкрепа на Украйна, укрепване на отбранителната технологична и индустриална база на ЕС и в крайна сметка гарантиране на дългосрочна сигурност и отбрана на гражданите на ЕС, заяви Маргарита Роблес, министър на отбраната на Испания

Съгласуваните правила въвеждат “ инструмент“ , чрез който ЕС ще подкрепя финансово увеличаването на капацитета на ЕС за промишлено производство на боеприпаси и ракети по цялата верига на доставка и стойност. Такава финансова подкрепа ще бъде предоставена под формата на безвъзмездни средства за различни видове действия, допринасящи за усилията на европейската отбранителна промишленост да увеличи производствения си капацитет и да се справи с идентифицираните затруднения.

Освен това новите правила ще улеснят достъпа до финансиране за дружествата от ЕС в областта на боеприпасите и ракетите, потенциално чрез т. нар. “ Фонд за увеличаване“ . Този фонд има за цел да улесни достъпа на компаниите, произвеждащи боеприпаси и ракети по цялата верига на стойността, до публично и частно финансиране, за да ускори инвестициите, необходими за увеличаване на производствения капацитет.

Временното споразумение сега трябва да бъде одобрено от Съвета и Парламента. След това той ще бъде официално приет от двете институции след правно-езикова редакция. Предвижда се подписването и влизането в сила да стане преди края на юли.

Съвместното съобщение от 2022 г. относно пропуските в инвестициите в отбраната подчерта, че продължаващите недостатъчни инвестиции в отбраната са довели както до пропуски в капацитета, така и до индустриални пропуски в ЕС.

Руската война срещу Украйна изложи европейския отбранителен пазар на още по-големи предизвикателства, тъй като ЕС и неговите държави-членки увеличиха усилията си за посрещане на належащите отбранителни нужди на Украйна.

На 20 март 2023 г. Съветът постигна съгласие относно подход с три направления, който има за цел да осигури един милион артилерийски боеприпаси за Украйна в съвместни усилия в рамките на следващите дванадесет месеца. Тогава бе постигнато споразумение да се доставят спешно артилерийски боеприпаси на Украйна и, ако бъде поискано, ракети от съществуващите запаси или промяна на приоритетите на съществуващите поръчки (първа точка). Освен това планът призова държавите-членки да доставят съвместно боеприпаси и, ако бъдат поискани, ракети от европейската отбранителна индустрия. Това би се случило в контекста на съществуващ проект, координиран от Европейската агенция по отбрана, или чрез допълнителни проекти за придобиване, ръководени от държави-членки, за да попълнят своите запаси, като същевременно продължат да подкрепят Украйна (втора точка).

Съветът също така прикани Комисията да представи конкретни предложения за спешна подкрепа за увеличаване на производствения капацитет на европейската отбранителна промишленост, осигуряване на вериги за доставки, улесняване на ефикасни процедури за възлагане на обществени поръчки, справяне с недостига на производствен капацитет и насърчаване на инвестиции, включително, когато е уместно, мобилизиране бюджета на Съюза (трета точка).