Спасителите са открили части от телата на пътниците на борда на индонезийския Boeing 737-524, който се е разби в събота във водите на Яванско море. Това съобщи пред репортери в неделя представителят на столичната полиция Умар Шахаб, предаде ТАСС.
„Предполага се, че останките от телата са вече са изпратени в моргата, където ще бъдат сравнени с ДНК, взета по-рано от роднини“, обявиха разследващи. Освен това са открити и някои отломки от машината. Военноморските сили на републиката изпратиха 10 кораба и около 40 водолази до предполагаемото място за авиокатастрофата.
Припомняме, че повече от 60 души, намирали се на борда, са загинали. Сред тях са и поне 10 деца.
Всички са индонезийски граждани.
Пътническият самолет изчезна от радарите вчера минути след излитане от летището в Джакарта, Индонезия. Става въпрос за Боинг 737-500, който е летял за Понтиянак, който е административен център на индонезийската провинция Западен Калимантан.
Полетът по план е трябвало да продължи около час.Той е закъснял с 30 минути заради проливен дъжд.
Преди да изгуби контакт с диспечерите самолетът е бил засечен в 2.40 часа местно време над Яванско море, в северната част на остров Ява.
По данни на уебсайта за проследяване на полети Flightradar24.com машината е загубила повече от 3000 м височина за по-малко от минута.
Катастрофиралият Boeing е произведен през 1994 г. за американската авиокомпания Continental Airlines, която по-късно се обединява с United Airlines. Самолетът се присъединява към флота на Sriwijaya Air през 2012 г.
В Индонезия катастрофата с Boeing е деветата подобна през последните десет години. Най-голяма беше катастрофата на Boeing 737 Max 8 на местната авиокомпания Lion Air на 29 октомври 2018 г., когато загинаха 189 души.
След подобна катастрофа в Етиопия през март 2019 г. експлоатацията на Boeing 737 Max беше преустановена в световен мащаб и възобновена едва през декември 2020 г.
Загиналите при катастрофи с големи пътнически самолети се увеличиха през 2020 г. до 299, въпреки че е регистриран спад на полетите заради пандемията от коронавирус, съобщи в началото на месеца „Ройтерс“, позовавайки се на холандска консултантска компания.