От години Съединените щати са пионер при внедряването на дроновете за военни цели. Новата епоха в автоматизираната война бе символизирана от бойни дронове като Predator и Reaper, носещи ракети Hellfire, готови да поразят целта.
Но познайте кой вече е най-големият износител на бойни дронове? Китай.
„През 2014—18 г. Китай стана най-големият износител в пазарната ниша на безпилотни бойни летателни апарати (UCAVs), като държави от Близкия изток са сред основните получатели”, според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира, който съставя оценки на световните военни сили и разходи за оръжие.
Всъщност, разузнавателни и бойни дронове се разпространяват по целия свят.
„Броят на страните, които внасят и използват безпилотни военни летателни апарати, които се управляват дистанционно от военни оператори, продължават да нарастват през 2014-18 г.“, казва SIPRI.
„Има широко водена дискусия за въздействието на разпространението на военните дронове върху мира и сигурността. Китай се превърна в основен износител на такива машини“, продължава докладът.
Като се има предвид, че Китай е изнесъл само 10 дрона в 2 държави през 2009-13 г., през 2014-18 г. Пекин вече е изнесъл 153 до 13 страни – 5 от които са в Близкия изток: Египет, Ирак, Йордания, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). За разлика от това, САЩ предоставят три бойни дрона през 2009-13 г. и пет през 2014-18 г.. И в двата периода всички доставки бяха за Обединеното кралство. Иран достави 10 дрона в Сирия през 2014-18 г., докато ОАЕ доставиха 2 за Алжир.
Това обяснява защо армията на Съединените щати, която години наред не е особено загрижена за противовъздушната отбрана, сега внезапно се интересува от сектора. Държави като Иран са далеч по-назад от Съединените щати в конвенционалните бойни оръжия като танкове и реактивни изтребители, но не са нужни много пари или напреднали технологии за прикрепване на бомба към малък безпилотен самолет, който е трудно да бъде открит или свален.
Износът на оръжие в Китай се забавя след огромен скок през последните няколко години. След почти утрояване между 2004 и 2013 г., той се увеличава само с 2,7% през 2014 до 2018 г. Интересното е, че по-агресивната външна политика на Китай в Азия възпрепятства износа на оръжие.
„Износът на оръжие от Китай е ограничен от факта, че много страни – включително 4 от 10-те най-големи вносители на оръжие през 2014-18 г. (Индия, Австралия, Южна Корея и Виетнам) – няма да купуват китайско оръжие по политически причини”, отбеляза SIPRI.
По време на Студената война и малко след това Китай беше известен като износител на евтини варианти на стария съветски хардуер, като танкове и изтребители. Обаче сега стремежът на Китай да разработи интелигентни оръжия от западен стил, от самолетоносачи до стелт-бойци, изглежда, дава икономически печалби.
„Подобренията на китайските военни технологии отвориха възможности за растеж на износа на оръжие, включително износ за нови клиенти“, каза SIPRI.
Броят на страните, в които Китай доставя големи оръжия, е нараснал значително през последните няколко години. През 2014-18 г. Китай достави големи оръжия на 53 страни в сравнение с 41 през 2009-13 г. и 32 през 2004-2008 г. Пакистан е основният получател (37%) през 2014—2018 г., както и през всичките петгодишни периоди от 1991 г. насам. Китай доставя сравнително малък обем оръжия на широк кръг държави: 39 от 53-те получатели през 2014 г. – 18 от тях са представлявали по-малко от 1% от общия китайски износ на оръжие.
Износът на оръжие на Китай обаче не е напълно подтиснал апетита на Пекин за вносни, предимно руски оръжия. Китай е шестият най-голям вносител на оръжие в света между 2014 и 2018 г., което е 7% по-малко от периода 2009—2013 г. Русия е съставлявала 70% от китайския внос на оръжие през 2014-18 г.
Китай продължава да разчита на вноса на някои оръжейни технологии като двигатели за бойни самолети и големи кораби, както и за системи за въздушна и ракетна отбрана на далечни разстояния. Неговата собствена оръжейна индустрия все още не е развила технологичния си капацитет, за да отговаря на руските доставчици в тези области.