косово нато

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Правителството на Косово заяви във вторник, че ще намали полицейското присъствие и ще предприеме други мерки за намаляване на напрежението в северен регион, където напрежението между етнически албанци и сърби е достигнала най-високото си ниво, откакто страната обяви независимост през 2008 г., съобщава „Ройтерс“.

В изявление късно във вторник правителството каза, че „няма да предприеме никакви действия, които да ескалират ситуацията на север. Това включва незабавно намаляване с 25 процента на полицейското присъствие в и около общинските сгради.“

Очаква се полицейското присъствие да бъде допълнително намалено в координация с войските на НАТО и полицейската мисия на ЕС и предсрочни избори ще бъдат организирани в четирите общини след „летния сезон“, се казва в съобщението.

Насилието в Северно Косово, където живеят 50 000 сърби и формират мнозинство, избухна в края на май, след като албанските кметове встъпиха в длъжност след избори, бойкотирани от сърби, настояващи за изпълнение на десетилетно споразумение за повече автономия.

НАТО съобщи, че 93-ма от неговите мироопазващи войници са били ранени при сблъсъци със сръбски протестиращи, някои от тях тежко, на 29 май. Лекарите на север казаха, че 52-ма сърби също са били ранени.

Съединените щати и Европейският съюз, основните съюзници на Косово, обвиниха главно националистическия премиер Албин Курти за напрежението на север.

ЕС вече въведе мерки срещу Прищина, включително спиране на посещенията на представители на Косово в ЕС и спиране на голяма част от икономическата помощ на ЕС за малката балканска република, а Брюксел предупреди за допълнителни мерки, ако Курти не предприеме действия за намаляване на напрежението .

Припомняме, че във вторник държавните и правителствените ръководители на НАТО заявиха, че Западните Балкани остават регион от стратегическо значение за Алианса, като добавиха, че по-силните отношения със Сърбия биха били от полза за целия регион и осъдиха ескалацията на напрежението в Косово.

„Укрепването на отношенията между НАТО и Сърбия би било от полза за Алианса, за Сърбия и за целия регион. Очакваме Сърбия да се ангажира с НАТО и нейните съседи по конструктивен начин, включително в своите публични съобщения относно взаимните ползи от сътрудничеството между НАТО и Сърбия“, се казва в комюникето на срещата на върха във Вилнюс.

Срещата на върха на НАТО даде подкрепа на Европейския съюз – да улесни диалога между Белград и Прищина и призова двете страни „да се ангажират добросъвестно за постигане на трайно политическо решение“.

„Призоваваме и двете страни незабавно да намалят напрежението, да се върнат към диалога и да се ангажират конструктивно в прилагането на споразумението по пътя към нормализиране между Белград и Прищина, постигнато наскоро в Брюксел и Охрид“, се казва в комюникето.

В него се казва, че Алиансът остава ангажиран с продължаващия ангажимент на НАТО в Косово, включително чрез КФОР, който ще продължи да осигурява безопасна и сигурна среда и свобода на движение в Косово в съответствие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.