Новата криза в здравеопазването постепенно започва да се разлива по света. В България в началото на годината бе направен анализ на ситуацията около личните лекари, който показа увеличаващия се риск от недостиг на кадри. 3990 е броя на личните лекари в страната, като от тях едва около 13% са под 50 години. тези данни бяха разкрити от председателя на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
Сега, заради недостиг на лични лекари, но този път във Великобритания, бе разрешено на аптеките да предписват лекарства за седем често срещани заболявания. Британското здравеопазване се надява по този начин да намали времето за чакане за преглед при доктор, което в момента на места е над две седмици.
Фармацевтите ще могат да изписват медикаменти при възпаление на уши, гърло, синузит и дори антибиотици при по-тежки инфекции, които до момента трудно изписваха и самите лични лекари.
Това е голяма промяна за британското здравеопазване, тъй като предписваните от доктор лекарства са безплатни. Пациентът плаща единствено такса от 9 паунда и 65 пенса за издаване на рецептата, като пенсионерите и децата са освободени дори от нея. Затова и даването на лекарства винаги е било много строго. Остър недостиг на лекари обаче промени правилата не и без участието на гражданското общество.