Светът е изправен пред нов кръг на надпревара в ядреното въоръжаване след 35 години на намаляване на арсенала. Това е основното заключение в доклад, изготвен от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Всички 9 държави, притежаващи ядрени оръжия – Русия, САЩ, Китай, Франция, Обединеното кралство, Пакистан, Индия, Израел и Северна Корея – започват активно да модернизират арсеналите си.
Общият брой на ядрените бойни глави, според SIPRI, към януари 2022 г. е 12 705, от които 9 440 са активни и потенциално готови за военна употреба. В сравнение с миналата година този брой леко е намалял – през януари 2021 г. е имало 13 080 бойни глави.
Въпреки това, както подчертават експертите, намалението не се дължи на разоръжаването, а на планираното преди няколко години изваждане на остарелите системи от арсеналите на САЩ и Русия. Броят на активните бойни глави остава почти непроменен през годината.
Но тази ера на разоръжаване изглежда е към своя край и рискът от ядрена ескалация сега е на най-високото си ниво от края на Студената война, твърдят изследователите от SIPRI.
Според доклада причина за безпокойство са откритите заплахи на Русия да използва ядрено оръжие във война срещу Украйна.
„По време на войната в Украйна руският президент Владимир Путин многократно спомена за използването на ядрени оръжия“, се казва в доклада.
Сега Русия и САЩ заедно притежават повече от 90% от световния ядрен арсенал. Анализаторите на SIPRI подчертават, че по техни оценки в началото на тази година Русия е разполагала с 1912 заряди тактическо ядрено оръжие в допълнение към стратегическите си ядрени оръжия.
Китай изглежда се опитва да намали разликата с Русия и САЩ. Пекин е в процес на значително разширяване на ядрения си арсенал. Това показва, наред с други неща, изграждането на повече от 300 нови ракетни силози, които могат да бъдат наблюдавани чрез сателитни снимки.
Западните държави също разширяват или модернизират арсеналите си. Обединеното кралство например е решило да увеличи тавана на запасите си от ядрени оръжия през 2021 г., се казва в доклада.
Освен това Лондон обяви, че вече няма да публикува точни данни за ядрения си арсенал.
Миналата година Франция стартира програма за разработване на нови подводници с ядрен двигател, които могат да бъдат оборудвани с балистични ракети и ядрени бойни глави.
Ще припомним, че Русия многократно заплашва да използва ядрени оръжия срещу Украйна.
В същото време американското разузнаване отбелязва, че Путин може да даде заповед за използване на ядрени оръжия, ако почувства заплаха за режима си.