Високопоставен руски генерал е знаел предварително за плановете на Евгений Пригожин да се разбунтува срещу военното ръководство на Русия. Това съобщава в. „Ню Йорк таймс“, позовавайки се на информация от американското разузнаване. Това повдига въпроси относно подкрепата, с която е разполагал лидерът на наемниците от „Вагнер“ сред висшите редици.
Американски длъжностни лица посочват, че се опитват да установят дали генерал Сергей Суровикин – бившият висш руски командир в Украйна, е помогнал за планирането на действията на Пригожин, които се оказаха най-драматичната заплаха за президента Владимир Путин през неговите 23 години на власт.
Анализатори посочват, че генерал Суровикин е уважаван военен лидер, който миналата година помогна за укрепването на руската отбрана след контранастъплението на Украйна. Въпреки че беше сменен като командващ руските сили в Украйна през януари, той запази влияние в продължаващите военни операции и остава популярен сред армията.
Американски служители заявиха, че има признаци, че други руски генерали може също да са подкрепили опита на Пригожин да смени със сила ръководството на Министерството на отбраната. Настоящи и бивши служители на САЩ смятат, че Пригожин не би започнал бунта си, освен ако не е вярвал, че други на власт ще му се притекат на помощ.
Ако генерал Суровикин е замесен в събитията от уикенда, това би било поредният знак за вътрешните борби, които характеризират руското военно ръководство от началото на войната на Путин в Украйна и може да е сигнал за по-широко разцепление между поддръжниците на Пригожин и двамата старши военни съветници на Путин – министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на генералния щаб ген. Валери Герасимов,.
Сега Путин трябва да прецени дали според него генерал Суровикин е помогнал на Пригожин и как трябва да отговори на това, обясниха служителите.
Вчера руското вътрешно разузнаване съобщи, че оттегля наказателните обвинения за „въоръжен бунт“ срещу Пригожин и членове на неговата групировка. Ако Путин открие доказателства, че генерал Суровикин е оказвал по-пряка помощ на Пригожин обаче, няма да има друг избор, освен да го отстрани от командването си, смятат служители и анализатори.
Някои бивши служители твърдят, че Путин може да реши да задържи генерал Суровикин, ако заключи, че е знаел за плановете на Пригожин, но не му е помогнал. Засега анализаторите са на мнение, че руският лидер възнамерява да припише бунта единствено на шефа на „Вагнер“.
„Путин не е склонен да сменя хората си. Но ако тайните служби поставят документи на бюрото му и в някои от тях е замесен Суровикин, това може да се промени“, заяви Александър Баунов, старши сътрудник в Евразийския център „Карнеги Русия“.
Високопоставени американски служители предполагат, че съюзът между генерал Суровикин и Пригожин може да обясни защо последният все още е жив, въпреки че превзе голям руски военен център и нареди въоръжен поход към Москва.
Американските служители, интервюирани за тази статия, говориха при условие за анонимност, предвид чувствителността на разузнавателната информация. Те подчертаха, че голяма част от това, което САЩ и техните съюзници знаят, е предварително. Официални лица в САЩ избягват да обсъждат бунта публично от страх да не подхранват наратива на Путин, че безредиците са дирижирани от Запада, пише „Ню Йорк таймс“.
Все пак американските служители имат интерес да разгласят информация, която би подкопала авторитета на генерал Суровикин, когото те смятат за по-компетентен и по-безмилостен от другите членове на командването. Отстраняването му несъмнено би било от полза за Украйна, чиито войски, подкрепяни от Запада, провеждат нова контраофанзива, целяща възвръщане на територията, окупирана от Москва.
В петък генерал Суровикин се обяви против бунта във видео, в което призова руските войски в Украйна да запазят позициите си и да не се присъединяват към метежа.
„Призовавам ви да спрете“, настоя той. „Врагът само чака вътрешнополитическата ситуация у нас да се влоши“.
Това изявление обаче беше сравнено с „видео със заложници“. Езикът на тялото на генерал Суровикин подсказва, че се чувства неудобно да осъди бивш съюзник, който споделя възгледите му за руското военно ръководство, коментира бивш служител.
Отчетени са и други признаци на раздвоена лоялност във висшите редици. Друг руски генерал – генерал-лейтенант Владимир Алексеев – също отправи видеообръщение, наричайки всякакви действия срещу руската държава „удар в гърба на страната и президента“. Часове по-късно обаче той се появи в друго видео, на която разговаря с Пригожин в руския град Ростов на Дон, където бойци на „Вагнер“ превзеха военни съоръжения.
„Случиха се прекалено много странни неща, които според мен предполагат, че е имало тайно споразумение, което все още не сме разбрали“, заяви Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия.