Руският президент Владимир Путин изнесе реч на 26 юни, за да убеди възможно най-много бойци и лидери на „Вагнер“ да се присъединят към руската армия. Той иска лоялните да продължат да се бият срещу Украйна. Путин обаче продължи да заклеймява организаторите на въоръжения бунт като предатели.
Той благодари на руското общество и руските сили за сигурност за защитата на суверенитета на Русия и изрази благодарност на президента на Беларус Александър Лукашенко за посредничеството в преговорите с виновниците за бунта. Путин не назова конкретно името на Пригожин, но речта на Путин не оставя много място за каквото и да е сближаване с финансиста на „Вагнер“.
Това коментира в дневния си анализ Институтът за изследване на войната (ISW).
Путин настоя, че истинският враг на Русия е Украйна и разграничи бойците от групата „Вагнер“ от организаторите на въоръжения бунт, като предложи на бойците от групата Вагнер три възможности. Путин даде пространство на командирите и бойците на групата Вагнер да се дистанцират от въоръжения бунт на Пригожин, заявявайки, че „ние знаем, че огромното мнозинство от бойците и командирите на групата също са руски патриоти, отдадени на своя народ и държава“.
Путин за потушения пуч: Русия избегна кръвопролития ОБНОВЕНА
Путин за потушения пуч: Русия избегна кръвопролития
Второ обръщение на руския лидер за деня
Путин заяви, че бойците, които искат да продължат да „служат на Русия“, могат да подпишат договор с руското Министерство на отбраната (МО) или други руски служби за сигурност, да се пенсионират и да се приберат у дома или да отидат в Беларус (вероятно, за да бъдат с Пригожин).
Путин похвали работата на командирите на групата „Вагнер“, вероятно в опит да ги задържи, което е от решаващо значение за поддържане на бойната ефективност и морала на групата Вагнер.
Кремъл посочи, че Русия има за цел да поддържа операциите си в Украйна и други международни ангажименти. Путин можеше да арестува командирите за предателство, но вместо това предложи да прости и да интегрира силите на Вагнер – което показва нуждата му от обучена и ефективна бойна ръка. Путин също така вероятно се опитва да финализира усилията за формализиране, инициирани от руското МО. Руският външен министър Сергей Лавров увери чуждестранните си колеги на 26 юни, че „Вагнер“ ще продължи операциите си в Мали и Централноафриканската република.
Нито дума за „Вагнер“ в първото изявление на Путин след бунта
Нито дума за „Вагнер“ в първото изявление на Путин след бунта
Руският лидер отправя поздрав към участниците в индустриален форум
Беларус обаче няма да предложи на бойците на Пригожин или Вагнер истинско убежище, ако Кремъл окаже натиск. Путин може би представя Беларус като капан за предателите, независимо дали ще предприеме незабавни действия срещу тях. Путин по-специално заяви, че за бойците ще спази неуточненото си „обещание“.
Признанието на Путин е забележително. Дългосрочната стойност на това обещание, независимо от речта на Путин, е съмнителна.
Пригожин се опита да омаловажи въоръжения си бунт на 26 юни в първото си изявление след провала, вероятно в опит да се предпази от обвинения в опит за преврат срещу Путин. Пригожин заяви, че силите на Вагнер не възнамеряват да свалят правителството, а вместо това се опитват да повишат осведомеността относно усилията на руското МО да унищожи силите на Вагнер.
Пригожин обвини руското министерство на отбраната, че първо се е опитало да разпусне ЧВК „Вагнер“ на 1 юли чрез заповедта си за официализиране и след това, че е нанесло удари по тиловите райони на Вагнер на 23 юни. Пригожин твърди, че ЧВК Вагнер се е опитвала демонстративно да предаде военното си оборудване на руските южни военни области на 30 юни, за да удовлетвори изискванията на руското МО за инвентаризация, докато руското МО не удари лагер на Вагнер. Пригожин повтори, че ЧВК Вагнер е решила да спре настъплението си на 200 километра южно от Москва, защото Вагнер осъзнава, че по-нататъшното напредване ще доведе до жертви сред „Вагнер“ и руските сили за сигурност. Пригожин призна, че Лукашенко е разширил помощта си, за да помогне на ЧВК Вагнер законно да продължи да действа като сили на „Вагнер“ и е решил да се върне в тренировъчните си лагери.
Пригожин: За един ден изминахме толкова, колкото трябваше да измине руската армия в Украйна на 24 февруари
Пригожин: За един ден изминахме толкова, колкото трябваше да измине руската армия в Украйна на 24 февруари
Лукашенко е предложил законна форма за запазване на ЧВК „Вагнер“
Усилията на Пригожин да убеди Путин в своята лоялност очевидно се провалиха, тъй като Путин характеризира въоръжения бунт като опит за изнудване и заклейми организаторите му като предатели след изявлението на Пригожин.
Путин заяви, че руското общество е показало, че „всяко изнудване, всеки опит за организиране на вътрешни сътресения е обречен на провал“. Думата „изнудване“ показва, че Путин е разбрал, че Пригожин се опитва да го принуди да приеме исканията на Пригожин, вместо да възнамерява директно да атакува Кремъл. ISW по-рано оцени, че Пригожин вероятно се е опитвал да изнудва Путин да уволни руския министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб на армията генерал Валерий Герасимов, вместо да възнамерява да организира преврат в Москва.
И Путин, и Пригожин се опитаха да отхвърлят формулирането на бунта като преврат, като Путин се опитваше да запази образа на солидността на своя режим. Путин също така заяви, че „организаторите на въоръжения бунт“ умишлено са подвели силите на Вагнер в престъпни действия. Путин подчерта, че руските сили и служители са предприели всички необходими мерки, за да избегнат кръвопролития по негови „директни заповеди“, което подкопава твърденията на Пригожин, че Вагнер е решил да деескалира ситуацията. Путин добави, че въоръженият бунт може да е от полза за Украйна и Запада, а Лавров по-рано обяви, че Русия разследва дали западното разузнаване е замесено в бунта.
Кремъл може да поставя информационни условия, за да съди Пригожин и неговите лоялни подчинени като предатели, заговорници с външни врагове, и подобни наказателни обвинения биха принудили Лукашенко да предаде силите на Пригожин и Вагнер, независимо от тези преговори с посредничеството на Лукашенко.
Украинските сили продължиха контранастъпателните операции и напреднаха в най-малко два сектора на фронта към 26 юни. Командващият украинската източна група въоръжени сили генерал-полковник Александър Сирски заяви, че украинските сили са прочистили руско предмостие през канала Сиверски-Донец Донбас в посока Бахмут, и руски провоенни блогъри твърдят, че украинските сили са напреднали югозападно от Бахмут.
Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр, други украински официални лица и геолокирани кадри потвърдиха, че украинските сили са превзели Ривнопил близо до административната граница между Донецка и Запорожка области към 26 юни.
Руски източници също потвърдиха, че украинските сили продължават контранастъпателните операции в района на административната граница на Донецка и Запорожка област.
Руското министерство на отбраната твърди, че руските сили са отблъснали украински наземни атаки близо до Роботине, южно от Орихов в западната Запорожка област.
Говорителят на украинската Таврийска група войски полковник Валерий Шершен заяви, че украинските сили са напреднали километър и половина в неуточнен район на Таврийско (Запорожие) направление.
Маляр заяви, че украинските сили са си върнали 130 квадратни километра територия в Южна Украйна от началото на украинската контранастъпление.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство посочи на 26 юни, че руските сили вероятно нямат резерви на оперативно ниво, които биха могли да се подсилят срещу едновременни украински заплахи в множество зони на фронта на стотици километри една от друга, главно Бахмут и Южна Украйна.
Руските сили нанесоха удар с ракети и безпилотни летателни апарати по Украйна в нощта на 25 срещу 26 юни. Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са свалили две от три руски крилати ракети „Калибър“ и седем от осем дрона „Шахед 131“ или „136“.
Южното оперативно командване на Украйна съобщи, че една ракета е поразила склад в Одеска област. Говорителят на украинското Южно оперативно командване Наталия Хуменюк съобщи, че силните бури над Черно море са затруднили украинската противовъздушна отбрана да прехване цели.
Държавната дума на Русия прие закон, забраняващ на частните военни компании (ЧВК) да набират затворници от 24 юни. Ръководителят на комисията по законодателството и държавното строителство на Държавната дума на Русия Павел Крашеников обяви на 26 юни, че руската Държавна дума е приела закон забрана на затворниците да подписват договори с ЧВК, позволявайки им да подписват договори само с руското МО.
Украинските сили продължиха контранастъпателните операции и напреднаха в най-малко два сектора на фронта към 26 юни. Командващият украинската източна група въоръжени сили генерал-полковник Александър Сирски заяви, че украинските сили са прочистили руско предмостие през канала Сиверски-Донец Донбас в посока Бахмут, и руски военно блогъри твърдят, че украинските сили са напреднали югозападно от Бахмут.
Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр, други официални лица и кадри потвърдиха, че украинските сили са превзели Ривнопил близо до административната граница между Донецка и Запорожка области към 26 юни.
Руски източници също потвърдиха, че украинските сили продължават контранастъпателните операции в района на административната граница на Донецка и Запорожка област.
Руското министерство на отбраната твърди, че руските сили са отблъснали украински наземни атаки близо до Роботине, южно от Орихов в западната Запорожка област.
Говорителят на украинската Таврийска група войски полковник Валерий Шершен заяви, че украинските сили са напреднали километър и половина в неуточнен район на Таврийско (Запорожие) направление.
Маляр заяви, че украинските сили са си върнали 130 квадратни километра територия в Южна Украйна от началото на украинската контранастъпление.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство посочи на 26 юни, че руските сили вероятно нямат резерви на оперативно ниво, които биха могли да се подсилят срещу едновременни украински заплахи в множество зони на фронта на стотици километри една от друга, главно Бахмут и Южна Украйна.
Руските сили нанесоха удар с ракети и безпилотни летателни апарати по Украйна в нощта на 25 срещу 26 юни. Украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са свалили две от три руски крилати ракети „Калибър“ и седем от осем дрона „Шахед 131“ или „136“.
Южното оперативно командване на Украйна съобщи, че една ракета е поразила склад в Одеска област. Говорителят на украинското Южно оперативно командване Наталия Хуменюк съобщи, че силните бури над Черно море са затруднили украинската противовъздушна отбрана да прехване цели.
Украински служител съобщи, че руските сили продължават насилствено да извеждат украински деца от окупираните райони в рамките на ваканционни схеми. Украинският кмет на Мелитопол Иван Федоров съобщи на 26 юни, че руските окупационни власти са изпратили украински деца от окупирания Мелитопол, Запорожка област в „летни лагери“ в Крим на 24 и 25 юни.
Федоров заяви, че руските окупационни власти са затворили контролно-пропускателния пункт Чонхар, Крим, поради последните украински удари срещу моста, така че украинските деца са пострадали в горещи автобуси, чакащи да влязат в Крим на контролно-пропускателния пункт Армянск, Крим.
Украински служител посочи, че руските сили продължават да присвояват цивилни медицински съоръжения в окупирани територии за военна употреба. Ръководителят на украинската Луганска област Артем Лисохор заяви, че руските сили са експроприирали медицинско заведение в град Луганск за лечение на руски войници.