Радиоизлъчвания, произхождащи от около 12 светлинни години извън нашата слънчева система, разкриват възможни магнитни взаимодействия между звездата YZ Ceti и намиращата се в нейната близка орбита, скалиста планета.
Изследователите са открили радиоизлъчвания от звездата YZ Ceti, което предполага наличието на магнитно поле върху нейната скалиста екзопланета с размерите на Земята, YZ Ceti b. Използвайки Karl G. Jansky Very Large Array (радиоастрономическа обсерватория с дължина на вълната от сантиметър), Себастиян Пинеда и Джаки Виладсен наблюдават повтарящи се радиосигнали, като теоретизират, че те се генерират от магнитни взаимодействия между звездата и планетата в орбита.
Това изследване предлага обещаващ метод за идентифициране на магнитни полета на други екзопланети, подобни на Земята, които са от решаващо значение за задържането на атмосферата и поддържането на живота.
Магнитното поле на Земята прави повече от това да държи стрелките на компаса на насочени в една и съща посока. То също така помага да се запази частицата животоподдържаща атмосфера на Земята, като отклонява високоенергийни частици и плазма, редовно изстрелвани от слънцето.
Изследователите вече са идентифицирали бъдеща планета с размерите на Земята в друга слънчева система като основен кандидат за наличие на магнитно поле – YZ Ceti b, скалиста планета, обикаляща около звезда на около 12 светлинни години от Земята.
Изследователите Себастиан Пинеда и Джаки Виладсен наблюдават повтарящ се радиосигнал, излъчван от звездата YZ Ceti, използвайки радиотелескоп, управляван от Националната радиоастрономическа обсерватория (NRAO) на Националната научна фондация на САЩ (NSF). Изследванията на двамата учени за разбиране на взаимодействията на магнитното поле между далечни звезди и орбитиращите им планети се подкрепят от NSF. Изследването им е публикувано на 3 април 2023 г. в списанието Nature Astronomy.
„Търсенето на потенциално обитаеми или носещи живот светове в други слънчеви системи зависи отчасти от възможността да се определи дали скалисти екзопланети, подобни на Земята, действително имат магнитни полета“, казва Джо Пеше от NSF, програмен директор на Националната радиоастрономическа обсерватория. „Това изследване показва не само, че тази конкретна скалиста екзопланета вероятно има магнитно поле, но предоставя обещаващ метод за намиране на повече такива.“
Магнитното поле на планетата може да попречи на атмосферата на тази планета да бъде износена с течение на времето от частици, изхвърлени от нейната звезда, обяснява Пинеда, астрофизик от Университета на Колорадо. „Дали една планета оцелява с атмосфера или не може да зависи от това дали планетата има силно магнитно поле или не.“