Русия е отхвърлила предложението на ООН да окаже помощ на жителите, засегнати от наводнението вследствие на разрушения язовир „Каховка“. Това твърди световната организация, цитирана от „Ройтерс“.
Броят на жертвите се увеличи, а замърсената вода наложи затварянето на плажовете в Южна Украйна. Разрушаването на контролирания от Москва язовир на 6 юни причини наводнения в Южна Украйна и окупираните от руските сили територии от Херсонска област, унищожи домове и земеделска земя и прекъсна водоснабдяването на цивилното население.
Броят на смъртните случаи нарасна до 52, като руски официални лица съобщиха, че 35 души са загинали в контролираните от Москва райони, а вътрешното министерство на Украйна докладва за 17 загинали и 31 изчезнали. Над 11 000 души са евакуирани от двете страни.
ООН призова Русия да действа в съответствие със задълженията си съгласно международното хуманитарно право.
Кремъл обвинява Киев, че е извършил саботажа срещу водното съоръжение, чийто воден дебит бе с размерите на Голямото солено езеро в САЩ, за да прекъсне ключов източник на водоснабдяване за Крим и да отклони вниманието от „колебливата“ контраофанзива срещу руските сили.
На свой ред Украйна обвинява Русия за взрива на стената на язовира от съветско време, който е под руски контрол от първите дни на войната.
Екип от международни правни експерти, подпомагащи украинските следователи в разследването им, заяви в предварителните си констатации, че е „много вероятно“ разрушаването на язовира в Херсонска област да е причинено от експлозиви, поставени от руснаци.
Властите в Одеса забраниха къпането на някога популярните черноморски плажове там и, както и консумацията на риба и морски дарове от неустановени източници.
Тестовете на водата, извършени миналата седмица, показаха опасни нива на салмонела и други „инфекциозни агенти“. Проведен е и мониторинг за холера.
Въпреки че наводненията са намалели, река Днепър, на която е построен язовир „Каховка“, е отнесла тонове отломки в Черно море и по крайбрежието на Одеса, причинявайки екологична катастрофа, ккато твърди Украйна.
Очаква се нивата на токсични вещества в морските организми и на морското дъно да се влошат, увеличава се и рискът наземни мини, попаднали в морето, да бъдат изхвърлени на брега.