Американският вестник Wall Street Journal съобщава, позовавайки се на информирани източници, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е решила да не прехвърля модерни атакуващи безпилотни самолети Gray Eagle MQ-1C на Киев, въпреки че самата Украйна и членовете на Конгреса на САЩ, които я подкрепят, многократно са искали това, цитира изданието Руската служба на Би Би Си.
Според вестника Пентагонът се е противопоставил на доставките, опасявайки се, че те могат да ескалират конфликта и да изпратят сигнал до Москва, че САЩ предоставят на Киев оръжия, способни да нанасят удари на руска територия.
Американски служители също са донякъде загрижени, че дроновете могат да бъдат свалени на бойното поле, излагайки някои от най-новите технологии, като например бордови камери, на врага. При вземането на решение обаче тези рискове не са били решаващи, пише изданието.
Говорител на General Atomics, която произвежда Gray Eagle MQ-1C, потвърди пред Wall Street Journal, че са запознати с решението на Пентагона, но отказва да коментира подробности. Пентагонът и Белият дом също не коментират тези публикации.
Вестникът съобщава, че през септември 17 конгресмени, както от Демократическата, така и от Републиканската партия, са изпратили писмо до администрацията на президента на САЩ с молба за предоставяне на дроновете Grey Eagle MQ-1C на Киев възможно най-скоро. В същото време те са заявили, че „оценките на риска и желанието за намаляване на негативните последици със сигурност са много важни, но животът на украинците не трябва да става тяхната цена“.
Безпилотните летателни апарати Gray Eagle MQ-1C са способни да поддържат автономен полет в течение на денонощие, въоръжени са с четири ракети с лазерно насочване Hellfire, максималната височина на полета им е 8800 метра.
Това не е първият път, когато САЩ отказват да предадат на Украйна съвременни оръжейни системи именно по цитираните по-горе причини. Русия многократно е предупреждавала срещу доставки на оръжия за Киев, които могат да достигат дълбоко в нейната територия и е заявявала, че ще счита подобни доставки като директна намеса в конфликта.
Същевременно почти ежедневно има събщения за украински атаки срещу руските райони, граничещи с Украйна – предимно Белгородска и по-рядко Курска области. С украински дронове бяха атакувани и обекти в анексирания още през 2014 година Кримски полуостров.
Русия съобщи, че е изградила и поддържа две отбранителни линии в Курска област. По-рано губернаторът на Белгородска област Вячеслав Гладков също съобщи за изграждането на отбранителни съоръжения в друг граничен регион – Белгородска област. Гладков публикува и снимки на разположени противотанкови съоръжения.
Военни складове и петролни бази в Белгородска област са обект на периодични атаки от украинска страна. На 1 април въздушен удар на украинските военни доведе до пожар в петролна база в Белгород – това беше първия по-сериозен обстрел от страна на украинските военни на руска територия. В града често се активира ПВО срещу снаряди или дронове, идващи от Украйна.